У четвртак 3. маја у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу одржано је добротворно гусларско-поетско вече за обнову храма Успенија Пресвете Богородице у Пошћењу код Шавника.
Пошћењане, њихове бројне пријатеље и госте добротворне вечери, чији приход је био намијењен обнови храма Успења Пресвете Богородице поздравио је свештеник Остоја Кнежевић.
“Сабрали смо се вечерас овдје у Дому Светог Василија Острошког у Никшићу да славимо васкрсење Христово, да се радујемо сусрету једних са другима, да се радујемо слушајући дивне звуке дивнијех гусала. Гусле су нам увијек биле на помоћи и ослонац за наш народ у оним најтежим временима када су нам једини извор знања и сазнања биле гусле. Дивно је што то не заборављамо и настављамо да их његујемо, као што је дивно и ово наше вечерашње сабрање са лијепом и племенитом намјером да помогнемо обнову храма Успенија Пресвете Богородице у Пошћењу.“
“Та древна богомоља је веома значајна не само за Пошћење и Дробњак, него за цијелу Црну Гору, јер она има своју историју, а предање говори да је овај свети храм постојао чак и прије Косовског боја. Преносим вам поздраве свештеника Драженка Ристића, пароха шавничког који чува тај храм и служи у њему. Нека вас Господ и Пресвета Богородица све благослове и нека се храм у Пошћењу, с помоћу Божијом, обнавља, украшава и буде све љепши, а кроз њега нека се обнавља живот у том крају и уопште у Дробњаку“, поручио је јереј Кнежевић.
Храм у Пошћењу, селу које плијени несвакидашњом љепотом, налази се на црквеној земљи, површине око 20 хиљада квадрата. Житељи су најљепши дио свог иметка прилагали Цркви за покој душа својих сродника, па се тако ова светиња “обрела“ између живописних Пошћенских језера. Натпис над улазним вратима добронамјернику поручује да је црква “поновљена“ 1888. године. У времену турског ропства и борби које су јуначки Дробњаци водили са Турцима пошћенска богомоља је неколико пута паљена и рушена, али и наново подизана. Већих радова на обнови цркве раније није било. Прије 30-ак година промијењен је кров и постављена ограда око гробља. Садашња обнова, која је почела прије три године, изводи се под руководством искусног пројектанта и грађевинског инжењера хаџи Радована Радовића, а радове изводи неимар Петар Брборић са екипом својих мајстора.
Обновљена је спољашњост храмовног здања, фасада опрана од патине, фугована, заштићена од влаге, а умјесто старих дрвених затега постављене су челичне. Стари кров, који је још одржив, префарбан је и заштићен. Доведена је електрична енергија до храма, а ускоро ће у цркви бити урађена електрична инсталација. На храму је постављен нови крст од камена, уграђени нови прозори и врата, а планирано је и да се уради унутрашње уређење цркве, што подразумијева рестаурацију постојећег иконостаса и набавку црквених предмета, потребних за богослужење. Своје мјесто у унутрашњости храма Успенија Пресвете Богородице нашла је и икона Светог Јована Пошћенског, некадашњег служитеља Цркве Божије, који је страдао током Другог свјетског рата. Мјештани желе да храму врате онај стари, исконски изглед, који је имао, приликом првобитне градње. У наведеним активностима, сложно и са љубављу, попут својих предака, учествују житељи Пошћења, али и људи добре воље, који нијесу из овог села, а обнову светиње помогли су од срца.
Обнову цркве Успенија Пресвете Богородице помогли су и сви они који су се одазвали позиву да присуствују добротворној гусларско-поетској вечери у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког. Учесници програма били су познати народни гуслари из Црне Горе: Ђуро Крсмановић, Рајко Жижић, Здравко Кнежевић, Недељко Ровчанин, Миленко Калезић, Жељко Бугарин, Веселин Шећковић, Радосав-Рајо Војиновић, Радојица Бугарин и Стеван-Мишо Поповић. Публика је од срца поздравила наступе пјевачког друштва “Пива“ из Плужина и наратора Миодрага Кнежевића, а бурним аплаузом пропраћени су и стихови српске пјесникиње Милице Бакрач из Никшића.