Епархија рашко-призренска Српске православне цркве је саопштила да је јако забринута због недавних изјава албанских званичника у Приштини да Косово и Метохију треба етнички очистити од Срба, да се у српским црквама скрива оружје, те да је црква “главни организатор насиља над Албанцима”.
„Овакве оптужбе, не доприносе смиривању ситуације, већ подстиче етничку и верску нетолеранцију на Косову и Метохији“, поручују из Епархије.
Поводом позива да је Српска православна црква била главни организатор насиља над Албанцима уз позив да Србе треба етнички очистити са Косова и Метохије, из Епархије истичу да Српска православна црква на Косову и Метохији никада није подржавала насиље и рат и штавише била је активно ангажована против сваког вида оружаног сукоба о чему има много изјава у контактима са бројним међународним званичницима који су дубоко ценили став Српске православне цркве и посећивали манастире и инсистирали на њиховој заштити.
“Штавише, у неким манастирима, као што је манастир Високи Дечани монаси су пружали заштиту албанским цивилима у току оружаног сукоба 1999. и организовали хуманитарну помоћ са православном хуманитарном организацијом IOCC из САД. Манастир је био уточиште после рата и бројним Србима прогнаницима и Ромима који су протеривани о чему су писали и извештавали међународни медији, а о помоћи Албанцима било је и личних сведочења”, наводи се у реакцији Епархије рашко-призренске.
Што се тиче друге изјаве да се у српским православним црквама скрива оружје и да треба поставити питање какви људи живе тамо, из Епархије указују да је реч о већ више пута понављаној клевети, као и да је ова тврдња демантована од стране КФОР-а, а такозвана косовска полиција никада није потврдила ни доказала овакве бесмислене тврдње.
„У случају трагичног инцидента код манастира Бањске у јесен 2023. полиција и ЕУЛЕКС су потврдили да је сво оружје које је нађено на ширем простору манастира одбачено када се група наоружаних Срба повлачила преко манастира и привремено боравила у објекту ван манастирских зидова. Истрагом је установљено, а потом потврђено и у коначном извештају косовске владе о случају Бањска, да у манастиру није пронађено никакво складиштено оружје нити се помиње било каква умешаност манастира и Цркве у овом трагичном догађају”, подвлаче у Епархији.
Упозоравају да ширење оваквих лажних информација представља део кампање неодговорних лица из косовске јавности који подстичу верску и етничку мржњу јер свесно шире нетачне информације које никада није потврдила ни влада у Приштини ни такозвана косовска полиција, а о чему су јако добро обавештени представници КФОР-а, ЕУЛЕКС-а и међународни представници.
“Ширење оваквих информација не доприноси смиривању ситуације и подстиче етничку и верску нетолеранцију на Косову и Метохији, што није у интересу ни Срба ни Албанаца на овом простору. Наша Црква је у последњих тридесет година континуирано позивала на мирно решавање свих проблема на овом простору, у складу са учењем Јеванђеља”, поручују из Епархије.