Епископи Јоаникије и Кирило богослужили у Горњем Острогу

Велики празник Ваведење Пресвете Богородице торженствено је прослављен у острошкој светињи Архијерејском Литургијом и резањем славског колача.

Епископи Јоаникије и Кирило богослужили у Горњем Острогу

Свету архијерејску Литургију поводом храмовне славе цркве у Горњем Острогу у којој почивају мошти Светог Василија Острошког Чудотворца, служили су преосвећена господа епископи: будимљанско-никшићки и администратор Митрополије црногорско-приморске Јоаникије и буеносајрески и јужно-централно амерички Кирило, уз саслужење свештенства и свештеномонаштва.

После прочитаног зачала из Светог Јеванђеља бесједио је Владика Кирило. Он је говорио о четири елемента од којих је састављен читав свијет: ватра, земља, вода и ваздух, за које наше тијело и наша душа има органе којима их прима, којима се храни и којима спаја сав космос у себи.

– И Адам је створен не само као тјелесно биће, него као биће које спаја духовни и тјелесни свијет, али осим та четири елемента Адам је био облагодаћен петим елементом, благодаћу Божијом, нетварним енергијама божанства, која једина има моћ да све елементе држи у хaрмонији – казао је Владика Кирило.

Владика Кирило је нагласио да не смијемо заборавити никад да је једино тај пети елемент, благодат Божија, способна да исцијели до каја нашу природу и да је спаси.

-Свети Сава и наши оци су нас увијек учили да и црква, и школа, и болница, заједно треба да раде на здрављу човјека и једног народа. Школа помаже у менталном, психолошком здрављу. Медицина у тјелесном здрављу. Међутим, за духовне болести све људске науке су немоћне, а оне су најопасније и зато је једина Црква Божија, једини храм Божији, о чему нам говори овај празник, о важности пребивања у храмовима Божијим гдје стичемо нетварне енергије божанства, у могућности да се заштитимо о најстрашнијим утицајем злога духа, којим је наша природа постала подређена због грехопада и непослушања наших прародитеља – говорио је Владика Кирило.

Преосвећени епсикоп буеносајрески и јужно-центално амерички је казао да због великих подухвата градитељства храмова заједно са Владиком Јоаникијем и својим сарадницима, можемо рећи да је Митрополит Амфилохије увео Црну Гору у храм.

-Али сад треба посредовати примјеру Пресвете Богородице и рећи Ево ме Господе, нека ми буде по ријечи твојој и стицати благодатне силе у тим храмовим, освећивати, чувати себе и своју породицу, а тако ће нам бити све онако како је Богу угодно – рекао је Владика Кирило.

Пред крај богослужења владике Кирило и Јоаникије са саслужитељима су благосиљали и пререзали славски колач који су у славу Божију, а у част празника Ваведења Пресвете Богородице прирпемила острошка братија.

Честитајући славу острошкој братији, Владика Јоаникије је говорио о великом значају празника Ваведења у храм Пресвете Богородице и вези између Ваведења и Божића.

-Господ је прво изабрао Пресвету Дјеву Богородицу од свих људи на земљи, од свих оних потомака Адама и Еве, од свих покољења, изабрао је једну дјевојчицу да Она смјести у себе, у своје срце и своју душу Онога који је Спаситељ цијелог човјечанства, цијеле творевине. И на такав начин Господ је испунио свој предвјечни план о спасењу рода људскога преко оваплоћеног Сина свог – казао је Владика Јоаникије и подсјетио да је Богородица била посвећена да служи при храму у Јерусалиму, што је тада био обичај.

Епископ Јоаникије је казао да је скромност много важна, јер је велика пред Богом.

-Велики Божији храмови су посвећени овом празнику. Можда и највећи храм за који је српски народ посебно везан, а то је Саборни храм манастира Хиландар који је посвећен ваведењу Пресвете Богородице, и многи други храмови, али и овај мали пећински храм. Сви ти храмови су велики, свети и славни, али хоћемо да укажемо на славу овога малог храма овдје. Овај мали храм незнатан по својим димензијама, скривен дуго времена од очију људи, у острошкој стијени, у који може да стане свега неколико душа да се обави света служба Божија, он је толико славан и толику славу је доживио, да је постао извор и свједок многих чудеса и СветогаВасилија Острошког и осталих Божијих угодника који су се овдје посвећивали – нагласио је Владика Јоаникије.

Додао је да је мали пећиснки острошки храм Ваведења Пресвете Богородице, настао за вријеме ропства под Турцима, постао извор снаге, утјехе, слободе, радости  и саборни храм цијеле Црне Горе, Херцеговине и шире.

-Зато што овдје непрестано преко 300 година траје сабор Божији. И нема дана кад вјерни народ не приступа кивоту Светог Василија Острошког тражећи утјехе духовне и здравља и души и тијелу – рекао је Владика Јоаникије.

Преосвећени владика будимљанско-никшићки је казао да Црној Гори данас треба највише братског разумијевања и неосуђивања ближњих.

-Треба да превазиђемо подјеле које су се укоријениле поодавно. Данас нам је најпотребније да побиједимо подјеле, свађе, раздоре и омразе, да бисмо ишли напријед. Да од тога почнемо. Неће Црној Гори донијети добро ако јој неко да новац на кредит или зајам, чак и да јој поклони, ако немамо братске слоге и љубави. Да превазиђемо подјеле, да се међусобно измиримо, да се заједнички трудимо да нам свима буде боље и да буде што више љубави. Посебно треба уважити оне који другачије мисле. Ако смо прави хришћани треба да се молимо и за пријатеље и за непријатеље и да благосиљамо оне који нас куну и да трпимо. Ако тако чинимо, онда ће се и наши непријатељи обратити у пријатеље – истакао је Владика Јоаникије.

Извор: Манастир Острог

Извор: Манастир Острог