Црквени хор Преподобне мајке Ангелине прославио своју славу

На празник Преподобне мајке Ангелине Српске, у петак 12. августа 2022. године, хор никшићке Саборне цркве, прославио је своју небеску заштитницу.

Црквени хор Преподобне мајке Ангелине прославио своју славу

Поводом празника Литургију су служили: протојереј-ставрофор Драган Крушић и протојереј Василије Брборић, уз молитвено учешће вјерног народа.

Хор Преподобне мати Ангелине, којим руководи професорица Ана Бојић, допринио је својим појањем празничном торжеству.
На крају свете Литургије, освештани су славски дарови и преломљен славски колач, припремљен од стране чланова хора Саборне цркве Светог Василија Острошког, који Преподобну мајку Ангелину, као празник на који је хор основан, благословом блаженопочившег Митрополита Амфилохија, прије 21 годину, прославља као своју крсну славу.

Свештеник Василије Брборић је пригодном бесједом поздравио сабране вјернике, честитајући славу хора никшићког Саборног храма и указавши на житије Преподобне мати Ангелине, чијим примјером сви ми треба да се руководимо у овом животу.

„Рођена је у Албанији око 1440. године од побожних и отмених родитеља. Удала се за српског деспота Стефана Слијепог, сина Ђурђа Бранковића са којим је изродила троје дјеце - синове: Ђорђа, касније Митрополит београдски и сремски, добивши име Максим у монаштву и Јована, и ћерку Мару. Била је веома побожна и носила је свој крст часно и поштено, такође и велика задужбинарка – подигла је цркву у Срему, у Купинову, посветивши је Светом апостолу Луки, и манастир Крушедол, посвећен Сретењу Господњем, гдје почивају њене свете мошти и њених синова. Таква је била подвижница и светитељка“, казао је о. Василије, додавши да је Преподобна Ангелина била заштитница рода свог и цијелог рода православног, била је пријатељ са руским кнезом Василијем III кога је молила да заштити и помогне Свету Гору.

„Везла је за ћивоте светих моштију лијеп вез које су после Турци, нажалост, спалили. Она нам је примјер, каква је то била света жена и с правом се назива мајком, јер много је светих пред Богом, али у роду нашем, међу шест мајки у календару је записана Света Ангелина. У роду Немањића од 24 владара 22 су били светитељи. Мислим да то нема ни у једном народу да из једне лозе подари толико светитеља, као што има у српском народу. Треба стално да се угледамо на такву свету породицу, да читамо њихова житија и подражавамо тај свети живот да би и ми достигли и ушли у Царство Божје. То је најважније што можемо да урадимо како би се припремили у овом свијету за живот вјечни и Царство Божје“, бесједио је свештеник Брборић.

„Нека нашем хору и професорици Ани, хоровођи, који дивно пјевате и славите име Божје, буде срећна слава на многаја љета!“, поручио је прота Василије.

У празничној радости, освештани су славски дарови, а преломљен је и славски колач поводом имендана Ангелине Јарамаз, ћерке протођакона Владимира Јарамаза.

Прослава је настављена је уз пригодну трпезу љубави.