Skip to main content

Успеније Пресвете Богородицеу Пивском манастиру

Епархија будимљанско-никшићка
01.09.2014.
Вијести

Литургијским сабрањем и пригодном културно-духовном академијом манастир Пива прославио своју храмовну славу.

Литургију су служили свештенослужитељи Епархије будимљанско-никшићке и захумско-херцеговачке и приморске. Током празничног богослужења бројни вјерници су се причестили Светим Тајнама Тијела и Крви Христове.

Успеније Пресвете Богородицеу Пивском манастиру

Благосиљан је и преломљен славски колач који је за овогодишњу славу древне пивске светиње принио Војин Благојевић. Дио колача и обавезу да буде домаћин славља идуће године преузео је Василије Блечић.

Током службе Божије Свету тајну крштења примила је Влатка Крунић.

О празнику Успенија Пресвете Богородице и његовом значају за богоугодни живот хришћана бесједио је протојереј-ставрофор Милутин Андрић, парох билећки.

Успеније Пресвете Богородицеу Пивском манастиру

"Пресвета Богородица, поставши мајком Христовом, уздигла је материнство до богоматеринства, а тиме и људску природу до оне славе којом нас је удостојио Господ Исус Христос. Њено усаглашавање са вољом Божјом није било баш тако лако. Када у једном моменту апостоли Господњи кажу свом Господу "Ево, мајка Твоја и браћа Твоја траже Те“, Он одговара: "Мајка моја и браћа моја су они који творе вољу Оца мог небеског“. То се у потпуности односило на Пресвету Богородицу, јер Она не само да је по тијелу Његова мајка, него је она као најближа Њему, смјештала све Његове ријечи у срцу свом, увјеравајући се у Његово божанство, увјеравајући се, ваистину, да је Он Спаситељ свијета“.

Успеније Пресвете Богородицеу Пивском манастиру

"Али, иако је знала много више од других, Она је своје врлине показивала смирењем, ћутањем, сабирајући у своје срце духовно благо које сви треба да наслиједимо и у овом животу и у Царству небеском, по мјери наше вјере“, рекао је протојереј-ставрофор Милутин Андрић.

У манастирској порти је, потом, одржана традиционална светоуспењска духовна академија на којој је бесједу одржао књижевник Гојко Ђого, члан Академије наука и умјетности Републике Српске.

Успеније Пресвете Богородицеу Пивском манастиру

"Наша повесница је подебела. Ако игде, онда овде у Пиви и Дробњаку, у старој Херцеговини, било би одвећ неприлично подсећати или упућивати на ту блиставу и крваву стару читанку, на страницама које сведоче како о јунацима и јуначким делима, тако и о светињама какав је Пивски манастир, бар у овом раздобљу откако његови темељи подупиру наше памћење, од друге половине 16.века наовамо, од времена кад га је Саватије, Митрополит херцеговачки и потоњи Патријарх српски, на старом црквишту утемељио“.

Успеније Пресвете Богородицеу Пивском манастиру

"Ктиторов фреско-портрет, његова лична карта, поред јужних манастирских врата, заветни је образац пред којим је сваки честити Пивљанин и Херцеговац столећима самерао и огледао свој обаз. Онако како је највиђенији игуман пивски, Арсеније Гаговић, обнављао, утврђивао и украшавао овај храм Господњи, тако су и знаменити Пивљани, ослоњени на рамена својих предака, као најтврђи пирг и олтар, наслеђивали високе и племените циљеве које је ваљало досегнути и бранити“.

Успеније Пресвете Богородицеу Пивском манастиру

"Херојско жртвовање за опште добро, за свету част и слободу, уписано је у геном Пивљана и целе Херцеговине, од свог завршја до хумске питомине. Има ли за то уверљивијих доказа од Пинципа и младобосанских анђела чије венчање са славом и смрћу, пре једног столећа, ове године обележавамо. Већина ових термопилских Леонида одшколовано је у епској витешкој школи Баја Пивљанина, Зимоњића, Вукаловића и Стојана Ковачевића. Нигде мање колевке са више јунака, светаца и пророка. Све су то косовски баштиници небеском колајном опасани“, истакао је Ђого.

Успеније Пресвете Богородицеу Пивском манастиру

"Васкрсења не бива без смрти“, подсјетио је пјесник, додајући да наша историја и предање, прије и послије Косова, памте доста подвижника и јунака обезглављених братском руком.

"Изгледа да су се наши негативни јунаци у ово недоба – да се и на њега осврнем – поприлично умножили. Са ове висине и са овог освећеног места видљивија је и дубина и тежина свих наших посрнућа, омраза и раскола. Вазда ће се наћи неки митолог или мудрац да наше погубне деобе припише историјском и геополитичком удесу или косовском проклетству. Старија је ова српска наследна болест, приметили су је још византијски писци код наших далеких предака, пре доласка у ове крајеве. И добро је позната свим нашим непријатељима.“

Успеније Пресвете Богородицеу Пивском манастиру

"Данас је наш национални корпус раздробљен, и кућа са неколико зидова президана. Десетине хиљада нас је мање сваке године. У српској колевци, на Косову, Србима је теже него под Османовићима. А ни Србима у Црној Гори није много лакше. Граница према Србији тврђа је него према Албанији. Признање окупаторске власти на Косову најтежа је српска самоозледа у новијој историји. Нови ровови, национални, идеолошки и верски дубљи су него икад. Брат брату не иде на славу и сахрану. Нема братске љубави, има отрова у свакој чаши. Нови изданци из старог корења коровом су напучили Српску Спарту“, нагласио је Гојко Ђого.

Успеније Пресвете Богородицеу Пивском манастиру

Према његовим ријечима модел полувјековног косовског прогона данас се примјењује у Црној Гори. То системско „штипање“ српског народа умањује се и своди на политичке размирице, на инциденте или сасвим прећуткује у нади да ће зло само уминути.

"Острашћени и преверени нови дукљани, осокољени деспотском влашћу, доиста, живим Србима не ваде унутрашње органе, али деле ћушке и живима не дају људски да живе“. Ударају им на образ, веру, језик, писмо...Срби све више одлазе, а све ређе у госте долазе. Монтенегрини или Новоцрногорци их не воле. Насупрот звучним изјавама љубави наших поглавара с обе или светри стране српских граница. Љубав се не оверава печатима, она се осећа“.

Успеније Пресвете Богородицеу Пивском манастиру

"Ово није дување у огањ него призив разуму и сагласје са онима што се одлучно одупиру подгоричкој политичкој мимикрији и урушавању вековних етничких, етичких и културних начела и вредности српског народа. Скромна подршка оном знатно бројнијем и племенитијем делу Црногораца који добро знају ко су и шта су. Да поменем само достојанствени чин 27 претежно никшићких професора српског језика који су пре десетак година, не размишљајући о последицама, устали да бране свој језик и своју професионалну част. Сви су остали без хлеба, али у овим брдима образ је старији од разума, то мистично осећање је урођени нагон, оно се наслеђује колико и стиче. Од Бајове куле до Сомине никад није било покуњене главе“, поручио је Ђого.

Успеније Пресвете Богородицеу Пивском манастиру

У програму културно-духовне светковине учествовали су: хор Преподобне мати Ангелине, КУД "Озринићи“ народни гуслар Здравко Кнежевић, мушка пјевачка група "Тешан Подруговић“ из Гацка, женска пјевачка група из Билеће, црквени хор из Плужина, солисткиње Бојана Марковић и Тијана Блечић, Коста Ћаласан, кларинетист, Богић Кецојевић, хармоникаш.

Успеније Пресвете Богородицеу Пивском манастиру