Молебани у Црквама Сетог Николе и Светих Петра и Павла

Пред почетак нове школске године, 31. августа, у цркви Светог Николаја у Никољцу, послије Литургије, и у цркви Светих Апостола Петра и Павла, послије вечерње службе, одржани су молебани за почетак нове школске године.

Молебани у Црквама Сетог Николе и Светих Петра и Павла

У пригодној бесједи протојереј Дарко Пејић је подсјетио на ријечи једног Светитеља да ћемо бити добри родитељима, школи и роду своме онда када нам у школама на првом мјесту буде васпитање дјеце.

"Ми смо случајно или намјерно дошли до тога да је васпитање на задњем мјесту, да се скоро и не оцјењује, и да се скоро и не обраћа пажња на њега."

Молебани у Црквама Сетог Николе и Светих Петра и Павла

"Када се питамо која је корист од добра, треба да знамо да једно учињено добро, је једно зло мање, два добра, два зла мање, хиљаду добара, хиљаду зала мање... . Ето добра. И тако се добро чини и тако би требало да се чини. И тако би требало на данашњи дан сваки ђак и просвјетни радник да буду у храму Божијем. Најприје себе да васпитамо па онда да васпитавамо друге. Најприје са Господом својим да се измиримо и узмемо благослов, да се помолимо Господу да учитеље води и да им да снаге да правим путем воде дјецу, а дјецу да се од првих својих корака уче знању, али не стицању знања да би се њиме гордили и хвалили, него да би њиме били бољи људи. Знање, ако нема своју духовну вриједност, оно, горди човјека и води га у пакао. Човјек који се хвали својим знањима нема страха Божијег и велика је незналица. Живимо у времену када се људи, нажалост и дјеца гледајући од родитеља својих, подсмијевају и ругају свему и свачему” бесједио је о. Дарко опомињући да прије свега дјеца треба да науче да поштују друге, “јер смо сви слика Божија, сваки је анђео у тијелу људском”. Он је подсјетио на ријечи Христове из Јеванђеља, када каже да пусте дјецу к њему, јер “ ако не будете као дјеца нећете ући у царство небеско”. - А то значи бити безазлен и чисте душе као дијете”, казао је о. Дарко у слову поуке.