Светом Архијерејском Литургијом, којом је, у манастиру Ђурђеви Ступови, на празник Свете Марије Магдалине, уз саслужење бројног свештенства и свештеномонаштва, началствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, и уз молитвено учешће великог броја вјерног народа, прослављена је слава Епархије будимљанско-никшићке.
Преосвећеном Епископу Г. Јоаникију је саслуживало свештенство и свештеномонаштво Митрополије црногорско-приморске и Епархије бихаћко-петровачке и будимљанско-никшићке. Литургијском сабрању присуствовали су вјерници беранског краја и других мјеста Црне Горе, као и бројни уважени гости из наше дијаспоре.
Након читања Светог Јеванђеља литургијском проповједи обратио се Архимандрит Никифор Миловић, секретар ЕУО Епархије будимљанско-никшићке, честитајући празник вјернима и славу Епархије будимљанско-никшићке надлежном Епископу, Преосвећеном владици Јоаникију.
Архимандрит Никифор се у својој бесједи осврнуо на двије највеће заповјести које је Господ ставио пред сваког хришћанина: Љуби Господа Бога својега свим срцем својим и свом душом својом, свим умом својим и свом снагом својом и Љуби ближњега својега као самога себе.
"Честитајући Вам данашњи празник, данашњу славу наше Епархије, Вама, Ваше Преосвештенство, свештенству, монаштву, вама браћо и сестре и свим верним људима добре воље, ја желим да се у срца свих нас усели мир и радост како бисмо имали живот по Богу, како бисмо достојно испуњавали заповести Божје и достојно славили Оца и Сина и Светог Духа“, казао је архимандрит Никифор.
Уважене госте и сабрани вјерни народ поздравио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.
"Име, празник и спомен Свете Марије Магдалине, Благе Марије овдје код нас увијек је био поштован, Блага Марија је зато што је она носилац благе вијести, а њено име је постало знак обновљења ове светиње и ове древне светосавске Епископије.
"Имамо радост данас да су данас са нама драги гости отац Варнава, архимандрит из бихаћко-петровачке Епископије; он нам је дошао са наших западних страна, затим наш отац Никола Гачевић, докторант на атинском Богословском факултету, он јесте Бјелопољац, али је клирик Митрополије црногорске. И он нам је дошао, јер не заборавља свој завичај, свој Затон красни. Овдје је свештенство наше Епископије, ко је могао доћи, нијесмо правили превелику обавезу никоме, пошто смо прије недјељу дана имали једну велику обавезу, која је обиљежила ову годину, а то је помен у Велици. Био нам је Свјатејши Патријарх Г. Иринеј, зато нијесмо хтјели да преоптерећујемо данас много братију манастира, ни свештенство, ни народ који нам помаже“.
"Ево нам драгих гостију, они који су могли, а нарочито они који су зажељели да дођу од Београда до Подгорице, Цетиња, приморја, понеко и из наше дијаспоре, из Америке, Европе и хвала Богу што наш народ не заборавља свој завичај и посебно што не заборавља своје светиње. Важно је да не заборављамо, важно је да памтимо, да његујемо сјећање, да посјећујемо своје светиње, да их чувамо и ако тако буде онда ћемо заиста, не само да ћемо да се вратимо на Косово, него ћемо се вратити као народ међу осталим народима тамо гдје је наше мјесто, оно мјесто које је међу европским хришћанским народима у Европи, свијету обезбједио Свети Стефан Немања и његов Свети син Свети Отац наш Сава Први Архиепископ српски. Највеће достојанство смо тада добили и како каже један наш мудри човјек Изгубљено царство још је увијек царство, изгубљено господство је још увијек господство. Ми то нијесмо заборавили и хвала Богу“, рекао је Владика будимљанско-никшићки.
Говорећи о Светој равноапостолној Марији Магдалини, чија душа је претходно била помрачена демонском силом, Владика Јоаникије је казао да се у Светом Јеванђељу помиње да је седам злих духова мучило њену душу, међутим, она је повјеровала у Христа и Христос је исцијелио, излијечио њену душу, ослободио њено биће од зла демонског и сваког гријеха.
"Она, која је била сасуд таме постала је сасуд свјетлости Божје и узнапредовала до те мјере да је била храбрија од Светих апостола Христових, од апостола Петра и Јакова и од многих других знаменитих великих личности, који су били духовне вође народа јеврејског“.
"Приликом распећа Христовог, кад је Христос трпио страшна понижења на суду код Пилата и осталих који су Га осудили и разапели на крст, тада су били ислјеђивани и они који су га пратили. Апостоли се због тога разбјежаше сви осим најмлађег Јована Богослова, који је био најчистији својом душом, а са Пресветом Богородицом остадоше и неколико жена мироносица које је Господ удостојио велике части да буду први свједоци васкрсења Христовог. Међу њима је била и Света Марија Магдалина. И не само то, она је добила пуномоћство с више, а то је истовремено и Цркве Божје, јер је била испуњена Духом Светим, силом истине Божје и правде Божје, а гдје су истина и правда, ту је и храброст, отреситост и мудрост. Она је добила пуномоћство од Духа Светог да свједочи име Божје, име Христа Спаситеља по цијелој васељени и старо је предање, што је врло могуће с обзиром на то колику је љубав имала према Господу и према имену Божјем, да је изашла пред безбожног цара Тиберија, носећи црвено јаје и поздравила га ријечима: Христос Васкрсе! Од ње имамо обичај да бојимо јаја за Васкрс“.
"Велика светитељка која је претходно била сасуд таме, демонског зла и злобе, када је добила слободу од Господа, очишћење и обновљење своје душе, своје природе, духовно обновљење задобивши, идући за Христом и стално се напајајући истином Његовом, мудрошћу Његовом и силом благодати Његове. Она је добила похвалу од цијеле Цркве да је називамо равноапостолном, јер она то, заиста, и јесте. Веома је поштована, поштују је Светогорци; на Светој Гори Атонској налази се њена десна рука у манастиру Симонопетри“, бесједио је домаћин славља Преосвећени Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.
Поводом празника Свете Марије Магдалине, славе Епархије будимљанско-никшићке, пререзан је славски колач. Сабрање је, потом, настављено уз трпезу братске љубави у катедралном манастиру наше Епархије, Ђурђевим Ступовима.