Награда „Кнез Константин Острошки“ додијељена владици Јоаникију

Комисија за додјелу награда Фондације „Кнез Константин Острошки“ додијелила је овогодишњу наградну диплому и медаљу епископу будимљанско никшићком Јоаникију. Награда се додјељује „за заслуге за развој православне мисли, културе и духовности“.

Награда „Кнез Константин Острошки“ додијељена владици Јоаникију

Намјера Фондације је да кроз додјелу награде владики Јоаникију, као најближем сараднику блаженопочившег митрополита Амфилохија, ода признање стотинама хиљада грађана Црне Горе који су на миран начин устали у одбрану своје Цркве.  Награда, коју је 1989 установио највећи и најпознатији православни часопис Пољске Православне Цркве – Православни Преглед (Przeglad Prawoslawny), додјељује се  од 1989 године.

Неки од њених познатих лауреата су: Патријарх Грузије Илија II, Митрополит пољски Сава, архиепископ албански Анастасије. Награда се додјељује заслужним личностима широм свијета. Комисија Фондације кнеза Константина Острошког награду објављује у фебруару док се награда традиционално уручује у току Васкршњих празника за време међународног фестивала православних црквених хорова у граду Хајнувка у Пољској.