Владика Јоаникије у подгоричком Храму Христовог васкрсења: Вјера је темељ сваке врлине, напретка и радости (видео)

Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Митрополије црногорско-приморске г. Јоаникије служио је данас, 7. фебруара, на празник Светог Григорија Богослова са свештенством Свету архијерејску литургију у Саборном храму Христовог васкрсења у Подгорици.

Владика Јоаникије у подгоричком Храму Христовог васкрсења

Преосвећни владика Јоаникије је прије почетка Свете службе Божије рукопроизвео чтеца Велимира Бугарина из Подгорице у чин ипођакона, а потом га је у току  Литургије рукоположио у чин ђакона, а јерођакона Симеона из манастира Дајбабе у чин јеромонаха.

Ријечима архипастирске бесједе вјерном народу обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије који је истакао да је вјера темељ сваке врлине, напретка и радости. Како је казао тамо гдје има вјере биће и молитве која јача вјеру, као и сваке друге врлине: доброте, пожртвовања, милосрђа… По његовим ријечима све те врлине, којима је темељ вјера, доводе нас у наручје Божије и Бог нас због њих милује, нарочито због милосрђа. Даље је поучио сабране да правог милосрђа не може бити без вјере, као и да свакодневно имамо толико прилика да покажемо милосрђе према својим ближњима, тј. прилика за своје спасење.

“Учитељ праве вјере је један од светих отаца, веома познат и слављен, Свети Григорије Богослов кога данас славимо. Увијек га призивамо заједно са апостолима и осталим Светим оцима, нарочито са Светим Василијем Великим и Светим Јованом Златоустим, који се прослављају као учитељи Цркве и просветитељи васељене”, бесједио је владика.

Говорећи о Светом Григорију Богослову подсјетио је на пет његових бесједа које су до дан данас непревазиђени богословски текстови који нас уводе у Тајну Свете Тројице:

“Због тих пет бесједа и свих осталих његових дјела, и врлинскога живота, прозван је богословом, први послије Светога Јована Богослова. То наслијеђе Светога Григорија Богослова донекле можемо осјетити на свакој Светој служби када се говоре возгласи: Прослављамо Оца и Сина и Светога Духа”, рекао је Преосвећени Епископ Јоаникије, подвлачећи да кроз богослужење можемо схватити мудрост и науку Светих отаца.

Када човјек улази у тајне наше вјере његова душа напредује, његов ум се просвећује, његово срце се опредјељује, постаје прави човјек, онако како га је Бог замислио, боголика душа, христолика, христоносна, духоносна…

“Када се богатимо тим богатством онда живимо прави истински живот”, поручио је Преосвећени владика Јоаникије, додавши да су људи лакоми на земаљско богатство, које им постаје значајно, везују се за њега, иако то не мора увијек бити случај јер имамо и имућних људи који знају да је то све прах и пепео.

Посебно је нагласио да је богатство право богатство духа и да је прави живот тамо гдје је истина, Божија свјетлост и милост, гдје су врлине: “То је право истинско богатство. То је наш народ знао и говорио да је то душевно богатство – богатство душе. Љепота душе је права љепота, а свака друга је пролазна и трулежна”.

Осврнувши се на данашња рукоположења, Епископ Јоаникије је казао да нас је Бог обдарио изобилним даровима свога Светога Духа јер смо добили новога свештеника и новога ђакона: оца Симеона, монаха манастира Дајбаба, и ђакона Велимира Бугарина из Подгорице.

“Они су постали свештенослужитељи једне свете саборне и апостолске Цркве. И ова велика радост је заслуга нашега блаженопочившега Митрополита Амфилохија. Не можемо да стигнемо да извршимо све што је он био припремио па и рукоположење свештеника које вршимо”, рекао је Преосвећени владика Јоаникије.

Објаснивши да ми сада идући за Митрополитом, настављајући његово дјело, извршавамо оно што је он припремио, Епископ будимљанско-никшићки и администратор Митрополије црногорско-приморске је позвао вјерне да се увијек Богу моле за нашега оца Амфилохија, као и за нове свештенослужитеље.

“Да их Бог обдари својом милошћу, да их укријепи својом благодаћу на велико узвишено дјело свете свештеничке службе. Да се увијек радују овој служби и у данима када је све лијепо, и у данима када трпимо искушења. И да знају наши млади свештенослужитељи без тога нема спасења. Када смо у великим проблемима и тешкоћама тада треба нарочито показати вјеру, истрајност, издржљивост и повјерење у Господа”, поучио је архијереј нове свештенослужитеље.

Истакао је да је најважније за њих, али и за све нас, када дођу тешки тренуци да све своје бриге препустимо Господу и пучини Божијега милосрђа.

“Тако растерећени добијамо снагу да идемо напријед, да примимо Божију благодат и милост. И тада схватимо да то није тако страшно већ се увеличало пред нашим очима. И ђаво је, наравно, додао својих обмана и својега мешетарења па онда човјек лако посустане. А када му се разведри пред очима онда види да су та искушења била заправо ништа, ситница коју не треба ни помињати. Даће Бог да све ово што не ваља тако и прође, да га не више не треба ни помињати, а оно што ваља, што је добро, увијек треба помињати јер утиче лијепо на нас и наше расположење, на наше душе, поступке и одлуке”, оцијенио је Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Митрополије црногорско-приморске г. Јоаникије у Саборном храму Христовог васкрсења у Подгорици.

Извор: Митрополија црногорско-приморска