Света Архијерејска Литургија у манастиру Морача

Свечаном Архијерејском литургијом, коју су служили Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије и Епископ будимљанско-никшићки Господин Јоаникије, данас је, на празник светих Макарија Египатског и Марка Ефеског, у манастиру Морача обиљежено 50 година свештеномонашког служења и 35 година игуманства игумана ове свете обитељи архимандрита Рафаила (Калика) и 50 година монашке службе сабрата манастира архимандрита Стефана (Калика).

Света Архијерејска Литургија у манастиру Морача

Владакама су саслуживали слављеници, као и многобројно свештенство и свештеномонаштво Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке, уз молитвено учешће великог броја вјерника.

Света Архијерејска Литургија у манастиру Морача

За пјевницом су били ђаци Цетињске Богословије.

Света Архијерејска Литургија у манастиру Морача

У литургијској проповиједи, након читања Јеванђеља, Владика Јоаникије је тумачио данашњу јеванђелску причу о митару и фарисеју.

Света Архијерејска Литургија у манастиру Морача

Он је рекао да нам је преко митара и фарисеја Господ дао основну и темељну, дубоку поуку како треба, али и како не треба да се молимо Богу.

Света Архијерејска Литургија у манастиру Морача

"Ономе који се кајао за своје гријехе, и није себе упоређивао са својом праведношћу ни са ким, који ту праведност није ни осјећао, него је само исповиједао своје гријехе, Бог је чуо и услишио молитву. И не само да је услишио његову молитву, него га је и оправдао“, рекао је Владика Јоаникије
Владика је рекао да на данашњи дан, када нас Господ причом о митару и фарисеју учи како да се молимо, имамо и добар примјер.

Света Архијерејска Литургија у манастиру Морача

"Наши архимандрити отац Рафаило и отац Стефан већ педесет година служе олтару Господњем. То је диван јубилеј у коме се заиста види Божја милост која их је руководила кроз тешка времена искушења. Бог их је наградио за њихову вјерност Цркви“, рекао је Владика Јоаникије.

Света Архијерејска Литургија у манастиру Морача

Након причешћа вјерних, Митрополит Амфилохије је двојици морачких архимандрита уручио напрсне крстове руске израде, рекавши да је тзв. златни јубилеј оца Рафаила и оца Стефана заиста златан.

Света Архијерејска Литургија у манастиру Морача

"Прошли су кроз тешка и тегобна времена када је било боље и угледније бити, како записа Матија Бећковић – шинтер него ли свештеник. И ја се тога сјећам, нарочито овдје у нашим крајевима. У крајевима у којим је од памтивијека свештеник поштован као светиња, дошло је било такво вријеме да је он био најпрезреније створење за којим се пљувало и држало за дугме“, подсјетио је Митрополит црногорско-приморски.

Света Архијерејска Литургија у манастиру Морача

Митрополит Амфилохије је рекао да су баш у том времену отац Рафаило и отац Стефан дошли у Црну Гору из са Далматинског Косова, у тренуцима кад из Црне Горе није било практично ниједног новог монаха и монахиње.

Света Архијерејска Литургија у манастиру Морача

"Они су, дакле, дошли у тим тегобним временима са још неколико њих, и благодарећи Богу и њима очуван је непрекинутим и живим континуитет Цркве Христове на овим просторима“, казао је Митрополит Амфилохије.

Света Архијерејска Литургија у манастиру Морача

Саборовање у манастиру Морачи настављено је трпезом хришћанске љубави, са културно-умјетничким програмом у којем су учествовали глумац Гојко Бурзановић, етно-појац Даница Никић и гуслари Стеван Вујачић и Максим Војводић.

Преузето са www.mitropolija.com