Литургија у цркви Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу

У цркви Светих апостола Петра и Павла, у Бијелом Пољу, у недјељу о митару и фарисеју, на празник Светих бесребреника Кира и Јована, 13. фебруара 2022. године, Литургију је служио јереј Александар Раковић.

Литургија у цркви Светих Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу

Осврћући се на прочитано свето Јеванђеље отац Александар је навео да се из полако припремамо за Велики Часни васкршњи пост.
“Црква нас  мудро спрема и даје нам у ове недјељне дане да се поучавамо како треба да постимо и да се молимо. Није ништа случајно, поготово у богослужењу Цркве, све је премудро устројено уз помоћ Духа Светога.

И сам поредак годишњег, недјељног и дневног богослужења нас учи вјери. Доста је поучног у црквеним пјесмама, химнама, стихирама, тропарима и све то служи да нас приближи Богу и Његовим Светима. Тако смо данас читали причу о царинику и фарисеју и чусмо како се понио фарисеј и како се моли: Ја сам праведан и зато ми Боже помози, учини ми милост. Ја постим, чиним милостињу, дајем десетак, све како си уредио по закону, како си, Господе, заповиједио, зато ми помози. Чак говори: И нисам као већина људи, као онај тамо цариник, а цариник се просто моли: Боже, милостив буди мени грешном.

Нема друге молитве, то му једина молитва, јер он мисли да нема право пред Богом ништа друго да иште, колико је грешан, колико се удаљио од закона Божјега, свјестан свог гријеха, зато му то једина молитва. Тако сваки човјек треба да се моли. И једино што, најприје, треба од Бога да тражимо јесте да се смилује на нас и једино нас Његова милост може подићи и спасити, а остало ће нам се додати. Господ је показао ова два примјера и рекао да је оправдан отишао цариник, а не фарисеј. Дакле, чувајмо се тога да себе хвалимо и истичемо, да се не гордимо у срцу и уздижемо себе, је онај који се уздиже понизиће се, а онај који себе смирава узвисиће се”, бесједио је о. Александар.