Храм Светог Николе у Никољцу прославио молитвено своју славу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је са свештенством, у 26. недјељу по Духовима, на празник Светог Николаја Мирликијског и Дјетињце, 19. децембра 2021. Свету Архијерејску Литургију у храму Светог Николе у Никољцу, у Бијелом Пољу, чиме је ова светиња молитвено прославила своју славу.

Храм Светог Николе у Никољцу прославио молитвено своју славу

Сабранима је празник Светог Николаја Мирликијског Чудотворца, а бројној дјеци празник Дјетињце, честитао Преосвећени Епископ Методије.

„Срећна слава и празник Светог Николаја, драга браћо и сестре, и драга дјецо, која данас славите Дјетињце. Хоћу да вас видим све овдје преда мном, јер смо спремили неке везе да вас вежемо, па ако не будете имали чиме да се откупите онда ће вас родитељи морати откупљивати“, казао је Владика, рекавши да се данас сјећамо Светог Николаја Чудотворца, Светитеља Божјег, који је богат био иметком, имањем и земаљским благом, али, надасве, је био богат Богом.

Епископ Методије је тумачио јеванђељску причу Господа Исуса Христа, када су Му двојица браће дошла да се жале један на другог због финансијских размирица, те да пресуди међу њима.

„Христос је одбио, рекавши да неће да се мијеша у њихове породичне ствари, није хтио да им даје готова рјешења. Искористио је прилику па је цијелом народу, који је био окупљен на Његову свету проповијед, испричао причу о томе како богатство може да буде заводљиво и шта се може десити ако човјек на погрешан начин употребљава оно што му је Бог дао. Као што смо чули у светом Јеванђељу, испричао је причу о једном човјеку коме је родила њива и који се, када је видио колики је принос био, запитао, знајући да су му мали амбари и ризнице његове, шта да ради са толиким приносом“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Додао је да су и ове ријечи Господње такође поука, чим је Господ рекао да је овај почео да размишља шта да ради.

„Мисао је прва и преломна тачка нашег опредјељења. Прво иду мисли, па се мисли материјализују и претварају у дјела. Трезвеноумље, оно што су практиковали сви Свети Оци, па и Свети Николај којег данас прослављамо, је први и основни задатак сваког хришћанина – да имамо добре мисли, да не будемо опијени мислима, поготово не лошим мислима“.

„Дакле, човјек је почео да размишља шта да ради са благом својим, па је одлучио: Срушићу ризнице своје и амбаре дотадашње и веће ћу да саградим да би цијели принос у њих могао да стане. Рећи ћу души својој, наставио је даље овај човјек: Почивај, једи, пиј, весели се за много година и уживај. Каже Господ, кад је Бог чуо како размишља и планира своју будућност са толиким приносом, рекао му је: Зар не знаш, безумниче, да ћу још ноћас душу твоју да узмем, и чије ће онда бити то што си толико стекао? Господ је завршио своју причу ријечима: Немојте себи стицати земаљско благо, него се богатите Богом. То је једини пут, у Јеванђељу, кад је то поменуо Христос, рекавши да се богатимо Богом“, поучавао је Преосвећени владика Методије.

Навео је да је човјек на најпоштенији начин, својим трудом, на својој њиви све зарадио, па гдје је, онда, запитао се Владика, била грешка његова и зашто се Господ према њему обратио тако, рекавши му да ће узети душу његову и назвао га безумником.

„Безумник је због тога што је заборавио одакле богатство долази и чему оно служи. У својим плановима се није Бога сјетио, није Га се нигдје сјетио, нити Га поменуо, није Му се ни захвалио, није, чак, рекао хвала ни радницима које је имао за толико имање. Никоме се није захвалио, заборавио је на све, стекавши богатство и благо, као што се данас, и кроз цијелу историју, дешава с нама људима. Почео је да живи само за себе, а народ је такве прозвао саможивим људима. Иако је имао и од сувишка, није хтио да расподијели другима, заборавивши на све, па и на Бога, а чим човјек заборави на Бога, заборавио је и на ближњег свог“, указао је Епископ Методије, додавши да овај човјек није само заборавио на све и мислио само на себе, него је чак сматрао да свој живот може осигурати материјалним иметком.

„Наш материјални иметак, колико год га имали и посједовали, нам не може обезбиједити да дочекамо сјутрашњи дан и осигурати нам живот, зато што несрећа погађа и богате и сиромашне, болести не заобилазе и не бирају ко је богат, ко је сиромашан. Богатством и земаљским иметком се нико није, никад кроз историју, могао осигурати. Зато Христос каже: Не лакомите се, не будите грамзиви, јер нико не живи од свог иметка и због тога што је исувише богат, него се живи Богом, као што на овом земаљском шару све постоји силом Божјом и све држи рука Божја“, рекао је Владика Методије.

Поручио је да није гријех имати и стицати, али је гријех све заборавити и не дијелити са потребитима.

„Понекад Бог хоће да ми једни друге помажемо, јер ми смо саборна бића, као што смо се данас овдје окупили. Не може нико сам за себе да живи, јер тако није конципиран људски живот, ни људска душа, ни људска личност. Ми се само једни кроз друге спасавамо. Свети Николај нас на то подсјећа, који је своје земаљско благо знао како ће потрошити и њиме Небо купити, зато га данас славимо. Његовим молитвама да нас Господ помилује, све људе добре воље, а понајвише ову дјецу коју ћу сад да вежем, па да видим хоће ли имати чиме да се откупе, јер и они данас славе свој празник који се зове Дјетињци“, поручио је Преосвећени Епископ Методије.

Владика је на данашњи празник Дјетињце, по обичају, везао дјецу, а они су му као „откуп“ даривали жезал.