Епископ Методије богослужио у манастиру Калудра: Опредјељивање за Христа значи опредјељивање за истину

На празник Преподобног Алимпија Столпника, у четвртак 9. децембра 2021. Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служио је, са свештенством, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Калудра код Берана.

Епископ Методије богослужио у манастиру Калудра

Свето богослужење, у којем је Преосвећеном Владици саслуживало свештенство и монаштво Епархије, увеличао је радостан чин крштења малог Лазара, сина свештеника Миленка Ралевића, пароха трепачко-шекуларског.

Празник Преподобног Алимпија Столпника сабранима је честитао Епископ Методије, а новокрштеном Лазару пожелио срећно крштење и просвећење.

„Од памтивјека су били људи који су слиједили Христа, кроз сва времена, и она добра и она лоша и зла, тако и у наша времена била је једна старица Лабуда, која је бранила ову светињу и ову цркву, није дала да се поруши да овуда прође пут. Подвигом свих тих малих, незнаних душа та златна нит вјере и православља се провлачила од Христа до данашњег дана. Сви који хоће да иду за Христом Господом морају да узму крст свој на себе и да иду за Њим, да се, истовремено, како каже Господ, одрекну себе“, рекао је Његово Преосвештенство, додавши да слиједити Господа значи опредјелити се за истину, правду, милосрђе и човјекољубље.

„Опредјељивање за Христа значи опредјељивање за истину, јер Христос јесте истина, и јесте правда, јесте милосрђе, јесте човјекољубље. Ко крене тим путем, тај пут, како каже Христос, није лак; он узима крст свој на се, а крст тај који ми носимо не чинимо га ми сами и не правимо, него смо призвани да тај крст примимо од других, други нам стављају тај крст на леђа. Треба трпељиво, до последњег свог издиханија да претрпимо све до краја да би заслужили Царство Христа Бога нашег“, поучавао је Владика будимљанско-никшићки.
На то је, како је казао Владика, призван и новокрштени малени Лазар.

„Да иде путем својих предака, свих оних богољубивих и богочежњивих, човјекољубивих, дивних, милостивих душа које су ходиле кроз историју овим простором и који ће ходити, ако Бог да, до краја свијета и вијека“, поручио је Преосвећени Епископ Методије.
Како је Свети Алимпије Столпник крсна слава многих породица у Калудри, Владика је данашњим свечарима честитао славу:
„Нека је срећна слава Свети Алимпије Столпник, све вас да Господ благослови, заједно са игуманијом ове свете обитељи, мати Анастасијом, и спаси у вјекове вјекова“.