Бадњи дан без уобичајеног програма и масовних окупљања

Саопштење за јавност Митрополије црногорско-приморске  и Епархије будимљанско-никшићке

С обзиром на сложену и опасну епидемиолошку ситуацију у Црној Гори, а у вези са великим бројем случајева грађана заражених новим коронавирусом, у духу саопштењу за прославу Крсних слава у октобру ове године, позивамо све православне вјернике и све остале грађане на поштовање здравствених мјера и љекарских упутстава ради стављања под контролу болести COVID-19, изазване поменутим вирусом.

Бадњи дан без уобичајеног програма и масовних окупљања

Не смије се свакако дозволити да ова болест заустави живот, па ни духовни и црквени живот, али је неопходно да се придржавамо мјера предострожности, како би умањили штетне друштвене посљедице епидемије и, што је најважније, утицали на смањење броја изгубљених живота због ове болести, која, иако погађа све узрасте, ипак највише живота узима међу нашим најстаријима.

Подсјећамо да је наша Црква, одмах по проглашењу епидемије у марту ове године прекинула организацију масовних литија, које су тада ишле улицама црногорских градова из познатих разлога, те да је и многе друге активности свела на минимум или их привремено обуставила. Многе прославе, освећења храмова, научни скупови и округли столови, а први пут послије више од двадесет година, и дјечији сабор, који су били планирани за прољеће, љето и јесен ове године отказани су или одложени. Неки од највећих годишњих хришћанских празника, као што је празник Васкрсења Христовога, прослављени су умногоме другачије него што је то случај у редовним условима.

Нажалост, и најрадоснији хришћански празник Божић дочекујемо, такође у веома лошем епидемиолошком тренутку. Пастирска одговорност и брига за здравље и духовно и тјелесно нас обавезује да се у току ових празничних дана понашамо још одговорније и да сви допринесемо да догађаји који су пред нама буду благословени, да у наше домове унесу духовну радост, мир и здравље, а не да буду повод за нове случајеве заразе и ширења ове опаке болести. С тим у вези обавјештавамо свеукупну јавност, а нарочито православне хришћане, да Митрополија црногорско-приморска и Епархија будимљанско-никшићка, у складу са прописаним мјерама, неће организовати уобичајен програм и окупљања за Бадњи дан ни у једном граду у Црној Гори, укључујући и централно ложење бадњака испред Цетињског манастира. Послије јутарњег богослужења, у току цијелог дана вјерници ће моћи  да дођу до храма, приложе бадњак на огњиште на коме ће већ бити освештани бадњаци, запале свијећу и помоле се Богомладенцу Христу. Молимо и апелујемо да све те свештене радње обављају уз поштовање епидемиолошких мјера уз минимално задржавање у портама храмова и манастира уз молбу да Бадње вече дочекамо сви у својим домовима. Ово је права прилика да се подсјетимо како су се ови божићни дани увијек прослављали у породичном амбијенту, трудећи се да сваки наш дом и свака породица личи на Свету породицу у којој се родио Богомладенац Христос. Зато умјесто уобичајеног славља и масовних окупљања позивамо све православне хришћане да предстојеће вријеме овог божићног поста проведу у посту и молитви, припремајући се тако за празник Рождества Христовог.

На Божић ће бити служено и по неколико Литургија у већим храмовима и манастирима, гдје то дозвољавају црквена правила, како би се избјегле уобичајено велике гужве на Божићним литургијама. Подсјећамо да боравак на Божићном богослужењу буде у складу са прописаним мјерама које су од раније на снази.

Понављамо благослов који је важио и за прославе крсних слава, да се и Божићни дани прославе у својим домовима у ужем кругу и без организованих окупљања по домовима и другим мјестима становања.

Нека се Христос Богомладенац зацари у срцима свих људи, да наше душе постану витлејемске пећине испуњене божанским миром, радошћу, љубављу и молитвом за брзо оздрављење свих оних који страдају од овог вируса и свих других болести, као и за укријепљење свих који се труде да им помогну на путу исцјељења: љекара, другог медицинског особља и свих доброчинитеља.

Нека је слава на висини Богу, на земљи нека влада мир, међу људима добра воља. Христос се роди! Ваистину се роди!

Извор: Митрополија црногорско-приморска