На Жабљаку одржан редовни годишњи састанак свештенства Епархије будимљанско-никшићке

На празник Светих мученика Севастијских 22. марта 2012, обављено је редовно годишње сабрање свештенства Епархије Будимљанско-никшићке на Жабљаку.

На Жабљаку одржан редовни годишњи састанак свештенства  Епархије будимљанско-никшићке

Сабрање је започело Светом архијерејском Литургијом, а послије свете службе свештеници и старјешине манастирâ из цијеле Епархије, сабрали су се у новом парохијском дому. Састанком је предсједавао надлежни архијереј Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије.

На самом почетку сабрања духовно слово је одржао Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије, говорећи о значају празника Светих 40 мученика Севастијских, који могу да послуже као узор у служењу Господу. При томе је нарочито подвукао да је исти значај служења и онда и данас, и да су од посебног значаја ревност и труд у свештеничкој служби. Неопходно је да се са проблемима суочавамо као прави људи, уз послушање и самопрегоран рад на Њиви Господњој, и тада ће и Црква одољети бројним искушењима, која доноси собом живот у савременом друштву.

Након извјештаја архијерејских намјесника приступило се разматрању актуелних проблема са којима се сусреће Црква. Највише ријечи је било о пастирском раду свештенства и о духовном стању у којем се налази вјерни народ. Размотрене су, такође, могућности унапређења јеванђељске мисије, подвлачећи нарочито значај парохијских заједница.

С посебном пажњом анализирани су проблеми око регулисања боравка и осигурања свештеника. Констатујући да се ради о вишеслојном проблему, закључено је да је неопходно да држава Црна Гора на ваљан и правно утемељен начин регулише односе са Српском Православном Црквом, из чега ће произићи и рјешење овог горућег проблема за свештенство и монаштво Епархије будимљанско-никшићке.

Проводећи дане Часног поста у молитви за умножење мира и љубави, свим вјернима и свим људима добре воље честитамо долазећи празник Васкрсења Христовог, поздрављајући вас радосним и свеобнављајућим поздравом:

ХРИСТОС ВАСКРСЕ! ВАИСТИНУ ВАСКРСЕ!

Информативна служба Епархије Будимљанско-никшићке