Народу, сабраном у још једном величанственом протестном ходу, Епископ Јоаникије поручио: Изаћи на гласање је неотуђиво право сваког човјека, то није само право и обавеза, него морални, узвишени чин борбе против зла

У до сада најмасовнијем свенародном протестном ходу, од како је обнављен овај вид протеста и неслагања са неуставним Законом о слободи вјероисповјести, а који је одржан у сриједу вече, 26. августа 2020. у Беранама, народ је, још једном, исказао своју одлучност у одбрани светиња, вјере православне и основних људских права.

Епископ Јоаникије

Као и претходних вечери, народ се самоорганизовао у протестној шетњи, прошавши устаљеним путем од храма Преображења Господњег у центру града ка манастиру Ђурђеви Ступови, стожеру наше вјере и духовности кроз вријеме, а тако и до дана данашњег.
Скуп су предводили најмлађи, носећи иконе и крстове, пјевајући духовне пјесме и пјесме, које су се родиле из срца и главе цијелог народа, узносећи сви заједно једним устима завјетни поздрав: Не дамо светиње.

Сабранима је на великој љубави и одлучности заблагодарио Преосвећени Епископ Јоаникије. Осврнувши се на период борбе који Српска Црква, са својим вјерним народом, води у очувању светиња, Владика је оцијенио да су власти Црне Горе, прије више од године дана, ријешиле да их „збришу са лица земље“, али, по његовим ријечима, у тој часној, светој, мирној и достојанственој борби све нас је више.

„Предвидјели су да нас гоне као реметилачки фактор, који угрожава Црну Гору, а видимо да они својим радом, поступцима и злим намјерама угрожавају саме темеље Црне Горе на којима је она сазидана. Приковали су нас на крст, али тај крст је Христов крст и Христова голгота; тај крст је постао крст славе Божје, понос и част Црне Горе. Данас Црна Гора, преко ваших лица, сија цијелом православљу, цио свијет се диви вашој борби за слободу вјере и одбрану светиња“.

„Ево, већ, осам мјесеци од кад наш већински народ у Црној Гори, православне вјере, је на улици, јер га је власт изопштила, али, многи који вас гледају како се сабирате и чините овај свети велики сабор око наших светиња, жељели би да буду са вама и јесу са вама. Цио српски народ гледа у вас, али и други православни народи вам се диве и само треба истрајати у овој борби. Ова борба се води не оружјем, не дао Бог, него се води истином, вјером, правдом, чистом савјешћу и слободом и она ће уродити плодовима љубави, доброте и слогом братском у Црној Гори, даће Бог“, казао је Његово Преосвештенство.

Упућујући ријеч архипастирске поуке, Владика је навео да је народ с правом забринут, јер, како је оцијенио, они који су учинили безакоње, звано Закон о слободи вјероисповјести, су спремни на свако друго безакоње и то, ових дана, најављују.

„Али, ваша одлучност и ваша спремност да се борите мирним начином, носећи свој крст, љубећи своју браћу и оне који другачије мисле – то је непобједиво. Увијек је било часно и нема ништа часније, него се борити за слободу, а посебно за слободу вјере. Када треба да се боримо за слободу на начин да смијенимо власт која чини безакоње, јер је таква власт заслужила да је њен народ смијени, то је часна борба, драга браћо и сестре, мада није лака никада. Али, знамо да се свака власт, која је гонила Цркву и свака држава, која је гонила Цркву, распала. То треба сви да знају. Распао се и моћни Совјетски Савез, који је 70 и више година гонио Цркву. Црна Гора, ако мисли да опстане, треба свима да омогући једнака права и слободе, а ми не тражимо ништа више, него да будемо равноправни у својој држави са осталим вјерама. Не можемо дозволити да наша вјера буде дискриминисана и мањих права, него друге вјере у Црној Гори. Не можемо дозволити дискриминацију и понижење. Морамо се изборити да будемо слободан народ и слободна вјера у слободној држави“.

„И зато, овог пута, када треба изаћи на гласање, што је неотуђиво право сваког човјека и сваког грађанина, то није само право и обавеза, него је то морални чин, узвишени чин борбе против зла и дужност да смијенимо оне, који угрожавају слободу вјере и газе по основним правима и људским душама, по сваку цијену. Ја вас молим да будете мирни, сталожени, одлучни и сложни. Изађимо сви на изборе. Не треба да вас учим за кога да гласате, али гласајте за оне који су показали да су одлучно и истрајно против овог безакоња, које власт лажно назива законом о слободи вјере. Једино се на такав начин можемо изборити за своја права, а, како год било, нећемо одустати од наших права и од борбе за слободу вјере и за правно уређење државе Црне Горе“, поручио је Владика будимљанско-никшићки.

Он је, честитајући наступајући празник Успенија Пресвете Богородице, пожелио да Пресвета Богородица буде са цијелим нашим народом и да излије богату милост на њихове домове и породице. Још једном је захвалио свима на љубави коју показују према својој светој Цркви, на жртви коју приносе Богу.

„Нека вас зато изобилно Господ награди молитвама Пресвете Богородице и Светог великомученика и побједоносца Георгија, који нека вам буду на помоћи. Још једном, сви заједно, слободно и одлучно на изборе, да чувамо мир и да добијемо правду, да се међу нама зацари љубав, правда и поштење“, закључио је Преосвећени Епископ Јоаникије.