Током 55. заседања Савета УН за људска права, у време интерактивног дијалога дипломата и међународних организација о извештају Високог комесара УН за људска права за Украјину, дана 2. априла 2024. године говорила су два представника Украјинске православне цркве: митрополит черкаски и каневски Теодосије (Снигирјев) и адвокат који заступа интересе верника УПЦ у разним судским процесима – свештеник о. Никита Чекман.
Излагање ових говорника УПЦ у УН организовала је Организације за људска права – чланица Међународног удружења за људска права „Црква против ксенофобије и дискриминације“. У извештају се говорило о хапшењима новинара и верских блогера који су објављивали материјале о кршењу права верника УПЦ, као и о претресима на радним местима адвоката који пружају правну заштиту верницима УПЦ.
Митрополит Теодосије (Снигирев) позвао је међународну заједницу да заштити права Андреја Овчаренка, Валерија Ступницког, Владимира Бабечка и других сарадника сајта СПЖ („Савез православних новинара") и интернет канала „Први Казачки“, који су ухапшени 12. марта 2024. Владика је скренуо пажњу на то да је раније православни новинар Дмитриј Скворцов, који је није радио за наведене медиjе, стављен у притвор по кривичним пријавама везаним за новинарску делатност. Он је у истражном затвору већ скоро 12 месеци, а да његов случај није вођен пред судом. Истовремено, истрага не износи све доказе у његовом предмету и не преноси предмет у фазу судског разматрања о меритуму; суд периодично само наставља превентивну меру у виду притвора. Вероватно иста судбина чека и ухапшене новинаре СПЖ-а.
Писац и историчар Александар Каревин и верски блогер Василиј Чепразов и даље су под истрагом; њихови случајеви такође још нису изнети пред суд, суштина оптужби против њих није испитана на суду.
Хапшење тројице новинара СПЖ 12. марта 2024. године, хапшење свештенослужитеља УПЦ о. Сергеја Чертилина, као и изношење сумње против осталих сарадника овог медија и канала „Први Казачки“ да су починили кривична дела – омогућава закључак да се у Украјини покушава фактички ликвидирати независне медије који сведоче о кршењу права верника УПЦ, а који са своје стране омогућавају међународној заједници да документује чињенице кршења људских права.
Дакле, за сада, боравак људи у затвору само на основу превентивне мере примењене на њих — у украјинским реалностима омогућава држави да држи новинаре у затвору колико год жели без судског разматрања случаја о меритуму, без обелодањивања суду и јавности читавог низа доказа који би евентуално потврдили њихову кривицу. Такође омогућава држави да ове људе лишава права на судску заштиту.
Адвокат Никита Чекман је са своје стране рекао да су истовремено са хапшењима новинара СПЖ-а вршени и илегални претреси на њиховим радним местима, као и хапшења лица која сарађују са Центром за правну одбрану УПЦ, пројектом пружања правне помоћи верницима, као и са верским организацијама који муче одузимања и нелегалне пререгистрације цркава. Све ове акције заједно потврђују да су украјинске власти одлучиле да се отарасе активиста за људска права и новинара који објављују чињенице о кршењу права верника.
Учесници међународног удружења за људска права „Црква против ксенофобије и дискриминације“, чији чланови су архијереји помесних Цркава из појединих земаља, активисти за људска права и новинари, допринеће максималној јавној и међународној видљивости ових случајева. Они организују и међународну правну подршку заштити људи – нових затвореника савести, жртава због испољавања својих верских уверења и професионалне новинарске делатности, као и других активности у одбрани људских права.
Званични сајт NGO "PUBLIC ADVOCACY".
Превод са украjинског приредио Иван Лубенко
Извор: Тelegra.ph