Свети Василије Острошки и званично слава Општине Никшић

На данашњој сјединици Скупштине општине Никшић усвојена је одлука о допуни Статута Општине Никшић, којом је предвиђено да 12. мај, празник Светог Василија Острошког, буде слава Општине Никшић.

Свети Василије Острошки и званично слава Општине Никшић

Одлука је усвојена гласовима скупштинске већине, а како је раније, током сједнице, предочено накнадно ће бити донесена одлука о начинима прославе славе Општине Никшић.

Тим поводом изјаву за сајт Епархије будимљанско-никшићке дао је предсједник Општине Никшић гдин Марко Ковачевић, изажавајући радост због усвојене одлуке.

„Заиста ми је задовољство што сам покренуо измјене Статута Општине Никшић што је резултирало данашњим гласањем да слава Никшића и званично буде Свети Василије Острошки. Само смо верификовали оно што сви грађани Никшића осјећају. Ово је најдемократичнија одлука у историји Црне Горе. Желим да се овог пута сјетим Марка Дурутовића, Жарка Мијушковића, који су почетком овог вијека први предложили да слава нашег града и формално буде Свети Василије Острошки. Ево, ми млађи смо сачували идеје и остварили циљеве оних најбољих који су били међу нама“, навео је Ковачевић.

Као знак вјере у Христа Господа и љубави и поштовања према једном од великих свједока Христовог Васкрсења – Светом Василију Острошком, који је небески заштитник и покровитељ града Никшића и његових житеља, у Никшићу се, традиционално, од 1996. године, одржава свечана Световасилијевска литија, у спомен на дан када су Светитељеве мошти походиле овај град, а народ их, по веома јакој киши, дочекао у кољенопреклоној молитви. Из те литије родиле су се, касније, величанствене свенародне литије којима су одбрањене светиње у Црној Гори.