Свечана академија одржана у Андријевици

Поводом Васкрса, ЈУ Центар за културу и спорт „Михаило Лалић“ у Андријевици и Црквена општина андријевичка, организовали су свечану академију „Васојевићи у свијетлу духовног, културног и историјског сјаја Немањића“, која је одржана на Васкрсни понедјељак 25. априла 2022. године.

Свечана академија одржана у Андријевици

Празнично сабрање благословио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије. Владика је одржао уводно слово, рекавши да је Свети Сава на овим просторима сијао вјечну и непролазну науку јеванђељску, која се примила на овом тлу и у души овог народа.

„Онај који је напустио све што је тада будућност његовог живота обећавала, успјешну каријеру и живот, Свети Сава је, све напустивши, сљедовао за Оним, за Којим му се срце разгорело, знајући да, оно што је Христос говорио, жели то да потврди својим животом, знавши да то што је говорио је истина небеска, да је свој живот узалуд темељити на нечему што је пролазно, пропадљиво, што се урушава временом, него треба на оним истинским, правим, јеванђељским, божанским ријечима свој живот утемељити да би душа стекла оно што је најпретежније - вјечно небеско Царство Божје. Ми смо се данас, на ове дивне празничне Васкршње дане, овдје сабрали да видимо шта су нам ови дивни људи припремили и да се, још једном, подсјетимо да само они који вјерују у Васкрсење Христово осмишљавају свој живот свакодневни, који проводимо сваког дана, да би истрајали у свим оним врлинама које нам је Христос дао да испунимо, а да би задобили онај вјечни, небесни, непролазни живот, ту небеску будућност, коју је Господ и Створитељ својој творевини припремио“.

„То су увијек Васојевићи знали и потврдили; захваљујући својим прецима ми смо одржали своју вјеру до данас, зато смо се овдје окупили да, ако Бог да, очувамо и ми оно што смо примили и да предамо будућим генерацијама, славећи Христа Бога и све Његове светитеље у вјекове вјекова“, рекао је Преосвећени Епископ Методије.

Празничну бесједу је одржао књижевник и новинар Дарко Јововић.

У програму су учествовали: хор Православне омладине "Свети Евстатије" из Берана, Куд „Комови“ из Андријевице, беранско Куд „Коло“, гуслари: др Радован Фуртула, Синиша Петрић, вокалне солисткиње: Јелена Раковић и Ања Боричић, рецитатор Андреа Вукшић, а водитељ програма је Саша Масловарић.