Саборно крштење на Крупцу код Никшића

На Велику суботу, 23. априла 2022. године, уочи празника Васкрсења Господа Исуса Христа, обављено је саборно крштење на језеру Крупац у Никшићу. Свету Тајну Крштења примио је већи број нових чланова Цркве Божје, који су из парохија никшићког намјесништва.

Саборно крштење на Крупцу код Никшића

Атмосферу долазећег великог и сверадносног празника Васкрсења Господа и Спаса нашег Исуса Христа, у навечерје самог празника, увеличао је чин саборног крштења, које је организовала Црквена Општина Никшић.

Дио службе крштења нових чланова Цркве Христове обављен је, по ранохришћанском обичају, погружавањем у воду.
Међу новокрштенима била је и беба Теодор.

Крштење су обавили свештеници никшићког намјесништва, а новокрштене је миропомазао Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије.

Преосвећени Владика је, ријечју архипастирског слова, новим члановима Цркве Божје честитао крштење, рекавши да крштење представља посебан догађај у животу сваког хришћанина и поучио их да се труде да, убудуће, напредују у сваком добру.

„Крштењем сте се обукли у Христа Господа и то мора да се одржава, да пазите и да живите по заповијестима Божјим. Примили сте Свете Тајне крштења и миропомазања, а сјутра, ако Бог да, да примите и Свету Тајну причешћа Тијелом и Крвљу Христовом. Сјутра је Васкрс, данас постите, ако ко од вас није постио, и онда на Литургији, да дођете сви који сте се крстили, да се причестите на светој служби, овдје у Никшићу, у Саборном храму Светог Василија Острошког.  А надаље, то ће ваши кумови сад да брину о вама зато што су вам они духовни покровитељи док не ојачате и стасате у вјери, да вас уче, да читате Јеванђеље, да се учите ријечи Божјој, да знате које су заповјести Божје, да имате своје молитвено правило свакодневно, да почнете полако да се Богу молите, а за то постоје молитвеници. На тај начин да се развијате, по лику и мјери Христа, у Кога сте се обукли и онда да постанете прави, истински чланови Цркве. Бог вас благословио, сваким вас добром даривао, нека је са срећом крштење и кумство“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Методије.