Молитвено сјећање на муринске новомученике

Служењем свете Литургије и помена, у суботу 30. априла 2022. године, обиљежена је још једна годишњица, од када је НАТО пакт, 1999. године на овај дан, бомбардовао варошицу Мурино и том приликом усмртио шесторо мјештана, од којих су троје била дјеца.

Молитвено сјећање на муринске новомученике

Литургију у цркви Свете Петке Параскеве, служили су протојереј-ставрофор Боро Врховац, парох андријевички и јереј Миленко Ралевић, надлежни парох.

За пјевницом је појао хор Православне омладине „Свети Евстатије“ из Берана.

Сабраном вјерном народу литургијском проповједи обратио се о. Боро, бесједећи о празнику Васкрсења Христовог и додавши да се у храму на Мурини са посебним осјећајем и пијететом сабирамо 30. априла, по благослову наших архијереја, у спомен и у сјећање муринских мученика који су на тај дан невино пострадали, током злочиначког бомбардовања НАТО пакта СР Југославије. Свештеник Врховац је подсјетио да је та акција лицемјерно била названа „Милосрдни анђео“ и указао на раније ријечи Високопреосвећеног Митрополита Јоаникија да се сваке године и сваким литургијским празновањем приближавамо канонизацији муринских новомученика, те да се заједно са њима сјећамо молитвено свих који су страдали у злочиначкој агресији `99. године.

У цркву Преподобне Петке Параскеве, која је у изградњи, уграђују се и невине жртве са Мурине, дјеца: Мирослав Кнежевић, Јулија Брудар и Оливера Максимовић, и одрасли: Милица Кочановић, Вукић Вулевић, Манојло Коматина.

После Литургије, код спомен-чесме на Мурини, као и претходних година, одслужен је, по благослову Епископа будимљанско-никшићког Методија, помен, којем су присуствовале породице и родбина невино страдалих, мјештани и поштоваоци жртве муринских новострадалника. Помен је, уз свештенике Бора Врховца и Миленка Ралевића, служио и јереј Милош Цицмил, парох берански.

Пригодним словом сабранима се обратио о. Миленко, који је подсјетио на разлог због којег се сабирамо у Мурини 30. априла, те да су те `99. године на мети највећих моћника овог свијета била чак и дјеца од десетак година, колико је имала најмлађа дјевојчица, која је страдала. Заблагодарио је присутнима на љубави са којом су дошли у Мурину како би присуствовали обиљежавању годишњице страдања и узнио молитву да Господ упокоји пострадале и подари им Царство небеско.

Скупу су присуствовале бројне личности из друштвено-политичког живота Црне Горе, међу којима и високи државни званичници.
Вијенац су положили ђаци Основне школе „Петар Дедовић“ у Мурини, предсједници Општина Беране, Андријевица и Плав, чланови Удружења бораца ратова од 1990. до 1999. године, и многи други.