Изложба икона Петре Коснић у Никшићу

У фоајеу Никшићког позоришта, у петак 15. априла 2022. године, отворена је изложба икона „У сусрет Васкрсу“ умјетнице Петре Коснић.
Изложбу је отворио протојереј-ставрофор Слободан Јокић, који је казао да је икона преображај, свједок побједе над смрћу и показатељ реалности светитеља онаквим какав јесте у Царству Небеском, преображен и свет.

apr-2022-izlozba-ikona-u-niksicu

„Икона је својеврсни, а можемо рећи и најљепши и најистакнутији свједок оваплоћења, али и Васкрсења Христовог. Икона је позив и призив, она је дах оностраног, она је искуство и доживљај, свједочење непролазне реалности у овом свијету пролазности. Икона је прозор у вјечност, како рече Виргил Георгију. Иако прате канонски оквир, иконе могу и требају да нађу простор за оригиналност кроз изражај иконописца“, казао је о. Слободан, додавши да иконе Петре Коснић, којима се представља никшићкој публици, одишу оригиналношћу.

„Изложба икона „У сусрет Васкрсу“ Петре Коснић, дипломираног ликовног умјетника са вишегодишњим искуством бављења иконописом, фрескописом и мозаиком, је свједочанство да су иконе дубоко уграђене у живот Цркве и њима, по учењу које смо читали прве недеље Поста, припада велико поштовање. Ова изложба је, као и саме ове иконе, педагог и нама какви можемо и треба да будемо. Преображени и свети“, запазио је свештеник Јокић.

Публици се обратила и умјетница, Петра Коснић, захваливши се организатору изложбе - ЈУ Музеји и галерије Никшић на дивном пријему, те на термину који је добила за излагање, уочи Страдалне седмице, пред најважнији догађај за хришћане, а то је Васкрсење Господа Исуса Христа.

Поставку чини око 20 икона, на којима ауторка његује византијски стил иконописања бојама од природних пигмената. Изложба ће бити отворена до 21. априла.