Још једна акција Црквеног одбора Жупе Никшићке

На празник Преподобног Киријака Отшелника – Михољдан, у суботу 12. октобра 2013. године, чланови Црквеног одбора Жупе Никшићке заједно са надлежним парохом протојерејем Василијем Брборићем, спровели су акцију чишћења локалитета Крстоваче у овој мјесној заједници.

Још једна акција Црквеног одбора Жупе Никшићке

Ово црквиште, како истиче свештеник Брборић, од великог је значаја и требало би га обновити и сачувати од заборава, јер је овдје, према сачуваном предању памтише Миљана Кнежевића из Драговољића, служио Свети Василије Острошки. Од цркве која је постојала на овом мјесту остала је Часна трпеза, али је, на жалост, за вријеме градње пута за Жупу поред бране на ливеровићком језеру, помјерена и налази се негдје испод пута. Тадашњим радовима, интересантно је поменути, руководио је Алија Изетбеговић, каснији предсједник Републике Босне и Херцеговине.

Током акције црквиште је очишћено, а дрва, која су сакупљена дата су породици Мишовић у чијем власништву је имање на којем се налази црквиште. Надлежни парох напомиње да је на врху оближњег брда припремљено мјесто гдје ће ускоро бити постављено крсно знамење, великих димензија, које ће благосиљати све људе, нарочито оне који са добром намјером буду улазили у Жупу Никшићку. Према ријечима свештеника Брборића то је благослов Часног крста, који има и распеће и васкрсење, као и сама наша вјера православна.

Још једна акција Црквеног одбора Жупе Никшићке

“1700 година је од Миланског едикта и овим чином, чином постављања крстова, и Жупа ће на симболичан начин учествовати у прослављању овог великог и значајног јубилеја“, напомиње отац Василије.

На крају свог обраћања он је казао пригодне стихове, посвећене данашњем сабрању и празнику: “Ако не можемо да саградимо цркву, можемо да поставимо крст, да блиста у славу Бога Христа и Светог Василија, који је овдје служио и народ жупски Богу придружио“.

У плану је да се на овом светом мјесту у догледној будућности подигне дом Божји.