Помен Владици Сави Косановићу: Велики проповједник и свједок вјере, велики заштитник своје пастве
У Недјељу о блудном сину, на празник Светог Партенија Лампсакијског, 20. фебруара 2022. године, након Свете Архијерејске Литургије у Саборној цркви Светог Василија Острошког, у Никшићу, Митрополит црногорско-приморски Г. Јоаникије и Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије служили су годишњи помен Митрополиту дабробосанском хаџи Сави Косановићу.
У помену великом добротвору Саборног храма у Никшићу, као и многих других храмова, Владици Сави Косановићу, на његовом гробном мјесту, у старом градском гробљу, саслуживало је свештенство никшићког намјесништва, уз молитвено учешће вјерног народа.
По раније установљеном обичају, од кад су, прије 19 година, пренијети земни остаци Божјег угодника Митрополита дабробосанског Саве из Улциња, сваке године, му се врши годишњи помен, поред Петрове цркве на његовом гробу, као што је желио да овдје буде сахрањен.
„Пуних сто година је почивао у Улцињу, и нијесмо могли дозволити да његов тестамент не извршимо кад смо имали прилику, па смо га овдје пренијели. Он је био посебан и нарочит и међу архијерејима, очигледно да је имао, да не кажем, пророчки дар, да ме не бисте погрешно схватили, али имао је пророчку улогу, јер он је био архијереј у вријеме злогласног Бенјамина Калаја у Босни и Херцеговини. За свега четири године његовог епископства учинио је много, иако је са свих страна био саплитан, нарочито из Беча, али, све док је могао да ради онако како је он то знао и умио, радио је обнављајући храмове и вјеру, водећи рачуна о народу, посебно о омладини. Устројио је чувену сарајевску Богословију и то није могао другачије, него је откупио он сам парче земље и основао богословију из које је настала касније сарајевска Богословија“, подсјетио је Митрополит.
Казао је да је Владика Сава Косановић био под великим притиском од унијата и римокатоличке пропаганде у БиХ. Дигао је свој глас и осудио зло које се чини, превођење нашег народа на унију и однарођавање, јер је, по Митрополитовим ријечима, био пројекат да се у БиХ сви изјашњавају као Босанци, а Срби то нијесу жељели, подржао их је Митрополит Сава.
„Нашла је моћна аустроугарска управа под Бенјамином Калајем, у БиХ, неколико чиновника Срба, који су радили у државној управи да му подваљују, а и понеки свештеник, па да не би настао већи хаос, он се повукао, међутим, то његово повлачење је било толико видљиво и послужило је као знак упозорења шта се догађа, не само у БиХ, него и у свим српским земљама. Митрополит Сава је постао веома вољен и поштован од свих, јер је био на путу Божје истине. Слиједи 20-ак година његовог страдања и прогона, а он је то искористио да обиђе светиње, Свету Гору Атонску, Цариград, Јерусалим, Синај и остале светиње на истоку, ишао је и у Русију, стекао васељенску ширину духа“, бесједио је Високопреосвећени Митрополит, наводећи да је Владика Сава био даровит, велики бесједник, харизматична личност.
„Ни у Црној Гори није могао добити мјесто, могао је бити изабран за Епископа никшићког, али већ је био оболио, а и цетињски двор се бојао да се не замјери моћној аустроугарској монархији, па је свој мир нашао у Улцињу гдје се упокојио. Морамо напоменути да је велики добротвор овог светог храма, манастира Косијерево, племена Бањана којима је подигао воду, па се зове Владичина вода; нико се није усудио да то избрише и преправи. Много је желио да се врати у Сарајево, да се тамо сахрани, али му није било дозвољено ни то, два метра земље на његовом имању“, рекао је Митрополит Јоаникије.
Оцијенио је да то што се догодило са Владиком Савом Косановићем касније се почело догађати са многима, који су због православне вјере, српског језика, ћирилице били прогоњени и затварани.
„Он је пробудио наш народ у БиХ и много шире, те су наставили да иду његовим путем. Претеча је и Петру Кочићу, и оним великим Србима у БиХ који су се борили за слободу, па је, касније, аутроугарска монархија похватала најугледније Србе и прогласила их велеиздајницима зато што се боре против окупације. Ето, и то можете да замислите да вас неко, када се борите за слободу своје отаџбине, прогласи за велеиздајника. Оно што се, дакле, догодило са Митрополитом Савом касније се почело догађати са многима“, указао је Митрополит Јоаникије, додавши да како је Владика Сава био прогнан из Сарајева тако је, послије 100 година, прогнан и српски народ.
„Можда нијесмо добро схватили шта се све спремало и какав је смисао свега што се догодило са Митрополитом Савом, па се касније догодило оно што се с њим догодило и са многим породицама из Сарајева и околних мјеста. Рекао је једну ријеч, која ће бити запамћена и која се обистинила, пророчка ријеч. Поручио је, пред смрт, Бенјамину Калају, моћном окупатору БиХ: Жари, пали, удбински диздаре док и твоме дому редња дође, ако не од људске, оно од Божјег лома и грома. То је била пророчка ријеч која се, свега двије-три деценије, после његове смрти испунила када се распала моћна аустроугарска монархија“, констатовао је Митрополит црногорско-приморски Јоаникије, наводећи да је Владика Сава Косановић био и писац, велики проповједник и свједок вјере, велики заштитник своје пастве.
„Црква га памти као једног од највећих својих добротвора и наш народ, то је једно те исто. Зато је он заслужио, заједно са краљем Николом, чија ће годишњица бити за који дан, да се њему служи помен, да га не заборављамо и да се помолимо Богу за његову душу са увјерењем да је он стекао слободу пред Господом да се моли за нас. Нека му Бог дарује вјечни покој и нека га награди вијенцем своје вјечне славе за његове трудове, за његову жртву, за његово страдање, а посебно за његову вјеру коју је одржао чисту и свету до краја“, поручио је Митрополит Јоаникије.