Молебан за почетак нове школске године

Поводом почетка нове школске године, у понедјељак 5. септембра 2020. године, у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу, служен је Молебан и чин Призива Светог Духа за благословену школску годину, за све ђаке, учитеље, студенте, професоре и родитеље.

Молебан за почетак нове школске године

Свету службу Божју служили су: протојереј Остоја Кнежевић старјешина Храма, протојереј Миодраг Тодоровић и протојереј др Никола Маројевић.

Богослужење је служено уз поштовање прописаних мјера НКТ-а.

У бесједи свештеник Миодраг Тодоровић је казао да је школска година, звог неприлика у вези са епидемијом корона вирусом, почела мало касније. Никшићки Храм је, на овај дан, додао је он, помало сјетан и тужан, јер, кад се служи Молебан за почетак нове школске године, Саборна црква Светог Василија Острошког, обично, је испуњена радошћу, безбрижношћу и љепотом дјечјих срдаца.

„Данас нам овдје фали та безазленост; нијесмо могли да позовемо дјецу, као ових година, због свима добро познатих разлога, али смо били у духу и у истини са њима и са њиховим наставницима, који их васпитавају и образују. Школа није само да се научи што пише у књигама, да се запамти, него је школа мјесто веома битно, гдје се дјеца уче да постану људи, гдје се уче да саосјећају са другим, да саосјећају у болу, а да се радују кад се други радују, да учествују у животу другога и да га разумију. Ако то школа постигне, онда је она извршила своју мисију“, навео је о. Миодраг.

Оцијенио је да се, често, превиђа да здрав, нормалан, комуникативан човјек, који има добар и поштен однос према другоме, такав човјек буде добар и за породицу, и за Цркву, и за војску, и за науку, за одбрану свега што је часно, поштено, што су највеће вриједности наше цивилизације.

„Ми смо данас у молитвеној заједници са ђацима и њиховим учитељима, јер молитва и помоћ Божја, никако, не треба да се занемарују, ма у ком послу, а поготово у стасавања људи, у узрастању и у њиховом напредовању. Зато се ми уздамо у помоћ Божју, у Његову милост према човјеку, посебно, према дјетету, у помоћ наших светитеља, нашег Оца Архијереја и Чудотворца Василија Острошког, који је заштитник града овога, и у помоћ свих Светих да ће бити на помоћи да наша дјеца у овим турбулентним временима, пуним искушења, стасају и формирају се у праве, истинске Божје и народне људе, који ће сјутра знати да саосјећају, да носе невоље и терете других и знати, уз помоћ Божју, да одоле многим искушењима“, бесједио је прота Миодраг Тодоровић, поручивши на крају:

„Нека би Бог, молитвама своје Пречисте матере, Светог Јована Пророка, Претеча и Крститеља, чији спомен славимо, Светих просветитеља и учитеља наших и Свих Светих, био на помоћи свима нама, поготово, наставницима и дјечици у њиховом труду, да Бог пошаље благослов Пресветог Духа свога, Духа утјешитеља, Духа истинитога, Духа лијепога из Кога се рађа све најбоље и најљепше, да буде на нашим школама и у душама дјеце и њихових наставника, да тако стасавају и буду истински људи и да се настави оно што су наши преци започели, да нам је циљ да будемо Божји људи и народ Божји“.