Литургијско сабрање у манастиру Светог Саве у Голији

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светог великомученика Јевстатија, у суботу 3. октобра 2020. Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Саве у Голији.

У архипастирској бесједи, Преосвећени Епископ Јоаникије је казао да је ова данашња служба служена у наставку празника Воздвижења Часног и Животворног Крста Господњег.

„Цијело ово вријеме клањамо се Крсту Часноме и прослављамо његову силу, а то је сила Христа Господа Који је на Крсту побједио смрт, јер оног момента када је Христос, после искупитељних мука на Крсту, издахнуо тада се земља потресе и сунце потамни, и гробови се отворише. То су били видљиви знаци да је Његова смрт била Живоносна, а то је потврдио својим васкрсењем када се јавио као Животодавац, као Побједитељ смрти у трећи дан, побједивши смрт. Јавио се да би нас учинио учесницима свога васкрсења“.

„А Крст Часни сабира сво дјело људско и када се клањамо Часном Крсту, клањамо се Његовој смрти, али, истовремено, и прослављамо Његово Васкрсење“, казао је, између осталог, Владика Јоаникије.