Бадње вече у Бијелом Пољу

Епископ будимљанско- никшићки г. Јоаникије освештао је Бадњаке испред цкрве Св. Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, 6 јануара. Порта древне светиње и прилазне улице били су тијесни да приме вјернике, који се овдје традиционално окупљају на Бадње вече.

Бадње вече у Бијелом Пољу

У слову поуке послије налагања и освештања Бадњака, владика Јоаникије је бесједио да се окупљамо око Бадњака, у славу и у част рођења Богомладенца Христа Спаситеља свијета, пјевајући анђелску пјесму: „Слава Богу на висини, и на земљи мир, међу људима добра воља!“

Бадње вече у Бијелом Пољу

"Господ Исус Христос је благоизволио да дође у овај свијет, и да се међу нама јави као дијете младо, предвјечни Бог, како пјевамо у црквеним химнама. Да нас сједини једне са другима и у нову заједницу, у радост новога живота. Сједињујемо се око колијевке Богомладенца Христа, гдје нас обасјава нас Његова свјетлост, и радујемо се овоме великоме празнику, и овоме дивноме обичају нашега народа. Налажући Бадњаке, ми следујемо велико предање духовно и радујемо се што се и у ово наше дане, уз обнову светиња, обнавља и вјера нашега народа. Нарочито је лијепо када наш народ овако дивно прославља Бадњаке, радујући се Богомладенцу Христу. Та Божићна радост нека уђе у свако срце људско, у сваки дом, сваку породицу“, благосиљао је владика г. Јоаникије.

Бадње вече у Бијелом Пољу

Он се осврнуо на догађаје у Украјини и другим земљама гдје страдају Хришћани и казао да је ушао страх у људе, од новог поклања и новог крвопролића које нам пријети.

"А ми Хришћани треба да приступимо најјачем оружју, а то је молитва, која увијек војује за добром. То је најјаче оружје које је усмјерено за спасење људи, јер је усмјерено и за пријатеље и за непријатеље. То је еванђелско завештање, то је она снага коју нам даје Богомладенац Христос. Нека буде срећан Божић, срећно рођење Христово И на крају, радост овога Празника, нека уђе у све наше домове, и у наше душе и мисли, и да нас посјети, освети и да нам да нову радост и нову снагу“, бесједио је владика г. Јоаникије.