У манстиру Ваведење Пресвете Богородице, који је недавно изграђен у живописном селу Соколац код Бијелог Поља, у недјељу, на празник Покрова Пресвете Богородице освештан је нови звоник.
Звоник су освештали павино-пољски парох, проторејеј Зоран Бубања и игуман манастира Златеш Николај.
Освећењу су поред Црквеног одбора присусвовали бројни вјерници из овог и сусједних села. Након освећења мјештани су се окупили на трпези љубави која је приређена испред храма. Поред више гуслара културни програм су приредили пјесници ускочког удружења “Петар Кршикапа”.
Благосиљајући окупљени народ, јереј Николај је казао да су се сакупили да прославе име Божје, али и да себе уграде како у историју овог манастира, тако и у постојање свих оних који овдје обитавају и живе.
“Да је ово велики дан свједоци сте сви ви присутни, и сви ви који сте радили око њене обнове. Ово је стара древна светиња посвећена управо мајци Божјој, са чијим благословом смо се окупили. Заиста овај наш молитвени принос се толико далеко чуо, поготово постављањем ових звона, и ми сада имамо прилику да нас чују и небеса, али и сви овдје на земљи. Захваљујем се свима који су помогли обнову цркве и изградњу звоника, посебно Црквеном одбору који је поднио велике напоре и жртве да прикупи средства и обезбиједи изградњу, и доведе до краја и усаврши ово добро дјело.
Нека вам Бог свима надокнади свима који су себе уградили у ову светињу и који су за похвалу предака али и понос потомака, јер су на овај начин ваша имена уписана у књизи вјечности на небесима”, бесједио је о. Николај, додајући да има још доста недовршених радова на цркви, али да се нада да ће помоћу добрих људи услиједити коплетна обнова, јер “гдје је добро дјело ту је присутан и Бог, који ће помоћи”.
Соколац је старо средњевјековно насеље катунског типа. Свој значај добија у позном средњем вијеку изградњом манастирског комплекса посвећеног Ваведењу Богородице.
Претпоставља се да је подигнут 1516. године, трудом јеромонаха Антонија када је и живописана. Подигао га је неко од потомака Херака Вранеша. Можда је задужбина кнеза Ђурађа Вранеша јер је исти обновио и проширио манастир Заступ. Сава Косановић га је посјетио када и Блишково и нашао манастир и конаке у рушевинама. Последњи игуман овог манастира био је Симеон Вукоичић који је убијен од Турака. Соколачки Манастир порушили су Турци око 1870. Године пише у извјештају археолошког Полимског музеја у Беранама.
Предсједник Црквеног одбора Велибор Маџгаљ је казао манастир постојао три вијека, док није срушен од стране Турака.
“ Тако је било све до 2008. године, када креће иницијатива за изградњу манастира. Дошло до рашчишћавања терена што је урађено 2011. , а манастир је 2013. године изграђен за 45 дана. Имали смо подршку грађана и неколико привредника, посебно Шумског газдинства. Звоник је изграђен ове године, тачније 24. септембра су постављена три звона ( који су дар породица Саше Јоксимовића, који живи у Швајцарској, Ружице Булатовић из Њемачке и Вукића Жујовића Мојковцу”, казао је Маџгаљ, додајући да планирају малтање унутрашњег дијела храма и електроинсталације.
У име Црквеног одбора добродошлицу бројним гостима и добротворима је пожелио Милан Бошковић.
Испред Ускочког пјесничког друштва “Петар Кршикапа”, које је припремило културни програм присутне је поздравио предсједник Слободан Чуровић Апис, Борисав Голубовић Гочо, Никола Ненезић Чудесни и Вуле Конатар на фрули.
“ Помаже Бог браћо и сестре. И Бог не помаже само у овом дану него у сваком дану, јер тамо гдје Бог тамо је и неосвојива тврђава и тамо је наш крст непобједиви. И ми данас пред овом светињом опет се молимо Богу да нам да наду и да обитава у нашим срцима, да нам мисли буду мекше од воде а ријечи слађе од меда. А најслађа ријеч у историји човјековој, и прва мисао, мисао свијета, јесте она која је родила Сина Божјег и која је мајка свих нас, наша учитељица, радост и свјетлост”, казао је Чуровић.
Посебно емотивно о овом крају и новосаграђеном манастиру је говорио и професор Ново Вуковић, који је како је објаснио зидине манастира обишао са својим оцем 1982. године.
“ И ту су стајале само зидине и унутар дрво које је никло дрво које као да је поручивало: “Ово се мора вратити, ово се градити”. Захаљујујем се посебно Црквеном одбору чији су чланови својим трудом данас зграбили своје добро са собом, а испунили душу предака и потомака. Данас се свима вама Прествета Богородица захваљује, сви који сте овај храм душом погледали и руком припомогли. Овдје на овом простору почива света историја Рашке земље. Тражимо манастри Вранштицу, тражимо а нашли смо манастир Соколац одакле је текло млијеко из манастира. Отвориће се ове светиње, а богат је само онај човјек који душу пуни, који вјеру носи, Богу се моли и другима помаже”, казао је Вуковић.