Прослављена храмовска слава манастира Шудиково

Светом Архијерејском Литургијом и ломљењем славског колача манастир Шудиково прославио храмовну славу – Ваведење Пресвете Богородице.

Свету Архијерејску Литургију на празник Ваведења Пресвете Богородице 4. децембра 2015, служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење свештенства и монаштва наше Епархије.

Прослављена храмовска слава манастира Шудиково

Бројним вјерницима, сабраним у прослављању великог празника наше Цркве, ријечима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, честитајући храмовну славу сестринству свете шудиковске обитељи на челу са игуманијом Амфилохијом.

Прослављена храмовска слава манастира Шудиково

„Сабрали смо се да прославимо славу храма Ваведење Пресвете Богородице, да послије неколико дана Божићног поста, првине овог поста принесемо Господу на заједничкој молитви, да се саберемо, да своје мисли, своја осјећања, своја расположења, своје молитве принесемо Господу, да изиђемо пред лице Божје и пред Његову Пречисту Мајку, да се огледнемо у свјетлости лица Божјег и да се та свјетлост огледне у нама. На то смо призвани – да кроз ову свету службу будемо заједничари са Господом Богом Спаситељем нашим Исусом Христом и са свима Светима на чијем челу је Пресвета Дјева Богородица Мајка Спаситеља нашег“.

Прослављена храмовска слава манастира Шудиково

„На овај свети дан помињемо се оног чудесног догађаја који је био по промислу Божјем да родитељи, који су од Бога примили дар у својим поодмаклим годинама, посвете своје чедо на службу Господу, јер су је од Господа и добили, а дуго деценија били су бездјетни, дуго година туговали, патили, али се и надали у милост Божју, благодарили Богу за све, па је и њих Господ обдарио чудесним и изузетним даром те су добили на дар од Бога Ону Која је славнија од херувима и узвишенија од серафима и свих Небеских сила, Која се удостојила, због своје светости, због своје добродушности, због своје чистоте, али, свакако, и по Божјем промислу, да смјести у својој утроби Спаситеља свијета“.

Прослављена храмовска слава манастира Шудиково

„То је, драга браћо и сестре, тајна Божјег домостроја спасења. Господ је благоизволио да, на такав начин, изврши спасење овог свијета што ће нама послати преко Пресвете Дјеве свог Сина, зачетог у Њеној пречистој утроби, Оног вјечног Логоса Божјег Који је Творац Неба и земље. У Пресветој Богородици сабрале су се све тајне, тајне побожности, тајне богословља и зато ми на свакој молитви, послије имена Божјег, послије Пресвете Тројице имена Исуса Христа увијек призивамо и помињемо Пресвету Дјеву Богородицу, заступницу цијелог рода људског, покровитељку Цркве Божје Коју слави Небо и земља, и анђели и људи и светитељи се Њој клањају. Свима нама Она је покровитељка блага, брза помоћница, милосрдна и милостива заступница Која нас враћа са погрешних путева, изводи на путеве добре и благе, Која разгони таму очајања и неразумља и као своје синове, као дјецу Божју нас приводи Цркви Божјој, приводи нас Господу Исусу Христу“, бесједио је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Прослављена храмовска слава манастира Шудиково

Током Литургије Његово Преосвештенство је у чин јеромонаха рукоположио јерођакона Андроника Ракочевића.

Прослављена храмовска слава манастира Шудиково

Благосиљан је и преломљен славски колач, а прослављање храмовне славе и празника Ваведења Пресвете Богородице настављено је уз трпезу хришћанске љубави.