У никшићком Саборном храму прослављено Ваведење Пресвете Богородице

На празник Ваведења Пресвете Богородице, у петак, 4. децембра 2015, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, служена је Света Литургија.

У никшићком Саборном храму прослављено Ваведење Пресвете Богородице

Свету Литургију је служило свештенство архијерејског намјесништва никшићког и монаштво Епархије будимљанско-никшићке.

Након читања Светог Јеванђеља, вјерном народу се празничном бесједом обратио протојереј Миодраг Тодоровић.

Указујући на значај данашњег великог празника отац Миодраг је, поред осталог, казао да празник Ваведења Пресвете Богородице у храм показује пут сваком човјеку, да, долазећи у храм,и сами постанемо храмови Божји.

У никшићком Саборном храму прослављено Ваведење Пресвете Богородице

"Сваки наш покрет, сваки наш поступак показује колико смо постали храмови Божји и колико нам на том путујош недостаје. Зато је Бог дао стално подсјећање, сваки дан је посвећен неком светитељу, онима који су смисао свог живота нашли у томе да се изграђују као храмови Божји. Богородица од три године је дошла у храм Божји и ту је служила девет година. Свештеник Захарије, отац Пророка, Претече и Крститеља Господњег Јована, који је био тада у храму, надахнут Духом Светим, препознао је у Њој Богородицу и увео је у светињу над светињама, гдје само првосвештеник улази једном годишње“.

У никшићком Саборном храму прослављено Ваведење Пресвете Богородице

"Зато је Она била достојна и благословена да смјести у себи Несмјестивог, да роди Спаситеља и да Он дође овдје на земљу, да уђе у матицу човјековог живота.Овим празником, Ваведењем слути се рођење Христово, слуте се они дарови мудраца, које су принијели Христу, дивни празници Дјетињци, Материце и Оци. Све нас то подстиче да и ми, као они мудраци идемо за звијездом која води до Спаситеља, до ногу Његових, као што је сјела Марија, да Му принесемо дарове – своје покајање, љубав према другоме, смирење, неузнешеност, да дођемо, у нади да ћемо, Његовом милошћу, постати храмови Божји, храмови љубави, милосрђа, а не пакости, злобе и суровости, да ће тај храм бити станиште Бога живога, а не тркалиште демонско“, казао је свештеник Тодоровић.

Током празничне Литургије велики број вјерника приступио је Светој Тајни Причешћа.