Материце прослављене у Саборном храму у Никшићу

Празник Материце саборно и молитвено је прослављен у Саборном храму Светог Василија Острошког, гдје је Свету Архијерејску Литургију, двије недјеље пред Божић, 28. децембра 2014, служио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Материце прослављене у Саборном храму у Никшићу

Саслуживало је више свештеника и свештеномонаха Епархије и Митрополије црногорско-приморске: протојереј-ставрофор Драган Крушић, архимандрит Никифор Миловић, протојереј Василије Брборић, јереји Данило Зиројевић, Миодраг Тодоровић, старјешина никшићке Саборне цркве, Остоја Кнежевић и Радмило Чизмовић, те ђакон др Никола Маројевић.

Сабраним вјерницима, који су празник Материце прославили на светој служби Божјој, ријечима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије.

Материце прослављене у Саборном храму у Никшићу

Он је казао да је Црква Божија, током недјеља које претходе великом празнику Рођења Христовог, установила неколико празника који символизују долазак Господа Исуса Христа у овај свијет. Двије недјеље уочи рођења Христовог Црква је установила да посветимо родитељству: данас су Материце, следеће недјеље Оци, а потом наступају бадњи дани, односно претпразништво Божића.

"Данас, драга браћо и сестре, прослављамо Материце. Сувишно је говорити колико у животу породице, за васпитање дјеце, за њихово одрастање, значи мајка. Сувишно је, такође, говорити колика је улога и оца у свему томе, а оно што помало заборављамо јесте тајна родитељства која нас уводи у још већу тајну“.

Материце прослављене у Саборном храму у Никшићу

"Тајна земаљског родитељства уводи нас у тајну Небеског родитељства. У том смислу, отац је, како је говорио наш Свети владика Николај, слика Божја, отац на земљи слика је Бога Оца, а мајка слика Цркве“.

"Склони смо да, увијек, прво поменемо мајку, у чему нема ништа лоше, јер је мајка дјетету најближа, најпотребнија, њена љубав је незамјењива, али, као што Црква не би могла да има дарова, дар љубави, дар топлине и милосрђа, све оно што је и мајчинство, то не би могла имати без љубави Божје. Тако ни мајка, која нема љубави, пажњу и ауторитет мужа, не може да пружи пуну љубав дјеци. Дакле, драга браћо и сестре, све што је на земљи драгоцјено то има неки дубљи смисао. Данас, када прослављамо материнство треба да се сјећамо Божјег родитељства и материнства наше Мајке Цркве, а ово земаљско родитељство, очинство и материнство, добија пуни смисао тек ако се повеже са Небеским“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Материце прослављене у Саборном храму у Никшићу

То нам је, нагласио је Владика Јоаникије, Бог дао да можемо да се пењемо лествицама од земаљског ка Небеском, да, заправо, земљу узводимо ка Небу и Небо да низводимо на земљу. Тиме се испуњава служба човјекова – да спаја Небеско и земаљско, јер је човјек слика Божја и дата му је нарочита улога у цијелој творевини Божјој.

"Не треба да се жалимо да смо ускраћени у оном најважнијем. Има невоља, има тешкоћа, цио свијет ври у бригама, искушењима. Шта да радимо ми хришћани? Да се Богу молимо, то је најмоћније оружје. Молитва је јаче оружје и од атомског зато што, увијек, војује за добро и војује добрим, а добро увијек побјеђује. То нам је задатак, то су нам могућности, то су нам прилике. Да искористимо, драга браћо и сестре, ове благословене Божићне дане да се Богу молимо, да се кајемо за своје гријехе, да душе своје, срца своја очистимо постом, молитвом и покајањем, да се припремимо за празник Рођења Господа Исуса Христа, биће своје, срца своја да припремимо да у њима Господ Богомладенац нађе свој стан“.

Материце прослављене у Саборном храму у Никшићу

"То је најдрагоцјеније што можемо добити у овом земаљском животу – да се дотакнемо Божје благодати, Божје милости, да се припремимо да нас она дотакне. Божја милост се увијек на нас излива, али, ми људи смо окамењени, отупјели па то не осјећамо, ми сами одбијамо. Треба да се пробудимо и да правим Божјим путем кренемо, да побиједимо себе, своје лоше навике, лоша расположења, као што Свето писмо каже: "Устани ти који спаваш и ја ћу те обасјати“.

"Нека буде на радост, на здравље и на спасење, на обновљење, укрепљење, слогу и помирење празник који нам долази“, поручио је на крају своје бесједе Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Светом причешћу приступио је велики број вјерника.