У сусрет најрадоснијем хришћанском празнику

Поводом предстојећег великог празника – Васкрса, који се, поред осталог, обиљежава и фарбањем јаја, што нарочито весели дјецу, обишли смо сестринство манастира Светог Луке у Жупи никшићкој. Вриједне руке сестара, већ током Велике Недјеље, прионуле су да офарбају и ишарају васкршња јаја, која ће на празник Васкрсења Господа Исуса Христа, као благослов бити дијељена бројним гостима Манастира.

За Васкрс су у нашем народу везани лијепи обичаји, а фарбање, украшавање и даривање јаја, као један од најљепших и најрадоснијих задржао се и у градским срединама. Домаћица васкршња јаја боји на Велики Петак, дан када се, због успомене на страшни догађај Христовог старадања, ништа друго не ради.
Шарању јаја, као и сваком другом послу, приступа се са побожношћу, молитвом и љубављу.

У сусрет најрадоснијем хришћанском празнику

У суд са водом, у коме ће се кувати и фарбати јаја, додаје се освећена водица. У воду са бојом, која лагано ври, спушта једно по једно јаје, да би била равномјерно обојена. Прво офарбано јаје, оставља се до идућег Васкрса и у нашем народу, оно се зове „чуваркућа“. Уобичајено је да се јаја фарбају у луковици или у броћу, а и за остале боје могу се пронаћи одговарајуће биљке у природи.

У сусрет најрадоснијем хришћанском празнику

Сестринство Манастира васкршња јаја фарба природним пигментима, који се користи и за иконописање. Природни пигменти су земљаног поријекла и нијесу штетни за људско здравље, у случају да боја продре под кору. Пигмент се раствара јајчаном емулзијом, која се прави од жуманцета, кашике воде и сирћета. На тако офарбано јаје извлаче се разне шаре и дезени, који зависе од дара за сликање, маште и умијећа. Украшена јаја, уколико су намијењена за продају, лакирају се лаком у спреју, а она за исхрану се не лакирају, већ остају каква јесу.

За потребе наше репортаже сестре су показале како се јаје украшава техником растопљеног воска.

У сусрет најрадоснијем хришћанском празнику

Користи се справа од бакра, која има мало буренце у који се стави комад воска. Восак се загријава на лаганој температури док достигне средњу густину, односно, више је течан него густ. Када је восак загријан, чесмица, чији је отвор 0,8 милиметара, прислони се уз кору јајета и праве жељене шаре. Сачека се да се восак осуши, а онда се јаји боји. Са обојеног јајета се потом скида восак, а на површини гдје се восак налазио остаје бијела шара. У исту сврху може да послужи и перо, али је процес компликованији и траје много дуже. Као замјена за восак могу да послуже воштане бојице.

Црвена боја у коју се васкршња јаја фарбају, симболише Христову Божанску, а плава људску природу и зато се јаја најчешће фарбају у те двије боје.

У сусрет најрадоснијем хришћанском празнику

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe