Уставни суд одбио иницијативу за оцјену уставности Темељног уговора

Уставни суд Црне Горе је на данашњој сједници одбацио приједлоге за утврђивање неуставности и незаконитости Темељног уговора закљученог између државе и Српске православне цркве (СПЦ) и Закона о измјенама и допунама Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, потврђено је Порталу РТЦГ.

Уставни суд одбио иницијативу за оцјену уставности Темељног уговора

Темељни уговор између СПЦ и државе Црне Горе потписан је 3. августа 2022. године, а потписали су га патријарх српски Порфирије и тадашњи премијер Дритан Абазовић.

Измјенама Закона о слободи вјероисповијести уклоњени су спорни чланови који су се односили на могући прелазак имовине вјерских заједница у државно власништво ако вјерске заједнице немају адекватне доказе да су власници те имовине.

„У односу на приговоре подносилаца формално-правне природе, Уставни суд је утврдио да закључењем Темељног уговора у име Црне Горе од стране Владе Црне Горе, гдје су као стране уговорнице означене Црна Гора и Српска православна црква, није прекорачена надлежност Владе из члана 100 Устава“, казали су из Уставног суда у саопштењу.

Наиме, Устав не уређује начин и поступак заштите људских права и слобода већ, сагласно одредби члана 16 тачка 1 и 5 Устава, даје овлашћење законодавцу да, уз поштовање уставних принципа, уреди начин њиховог остваривања, када оцијени да је то неопходно и да уреди друга питања од интереса за Црну Гору.

Чланом десет овог Закона прописано је да се „једина питања од заједничког интереса за Црну Гору и једну или више вјерских заједница могу уредити уговором који закључују Владу Црне Горе и вјерске заједнице“.

„Стога, будући да Закон о слободи вјероисповјести или увјерења и правном положају вјерских заједница, уз Устав Црне Горе, баштини право на слободу вјероисповјести, дајући могућност вјерским заједницама уобличавања правних оквира гарантованих права и слободе и практиковања вјероисповјести путем закључивања уговора које у име Црне Горе закључује Влада Црне Горе, те полазећи од уставне обавезе државе да обезбиједи остваривање људских права међу којима је и ово, Уставни суд налази да закључивањем Темељног уговора између Црне Горе и СПЦ, као странама уговорницама, гдје је у име Црне Горе такав уговор потписан од предсједника Владе Црне Горе, није повријеђено начело подјеле власти из члана 11 Устава, нити је Влада Црне Горе прекорачила овлашћење које црпи из надлежности прописане чланом 100 Устава“, наводе у саопштењу.

Напротив, обезбијеђено је поштовање уставности и законитости из члана 145 Устава јер је Темељни уговор закључен од стране овлашћеног лица у складу са Уставом и Законом о слободи вјероисповјести или увјерења и правном положају вјерских заједница, будући да није могао бити закључен као међународни уговор јер је ријеч о вјерској заједници а не државном субјекту, предочили су из Уставног суда.

„Док је са друге стране Црна Гора по Уставу, међународним уговорима и поменутом Закону, у обавези да обезбиједи реализацију права која гарантује“, навели су из суда.

Извор: РТЦГ

 

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe