Епископ Методије налагао бадњаке код манастира Ђурђеви Ступови

У сусрет најрадоснијем хришћанском празнику Божићу, на Бадњи дан, у суботу 6. јануара 2024. године, свете Литургије служене су у храмовима широм наше Епархије. Бројни вјерници заједно са свештенством, традиционално, су налагали бадњаке и уз пригодни програм  прослављали наступајући празник Рождества Христовог.

Бадњи дан прослављен у Епархији будимљанско-нишићкој

У присуству бројног народа из Берана и Васојевића, бадњаке је, у порти катедралног манастира Епархије - Ђурђевим Ступовима, освештао и наложио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије.

Вјерницима, који су се сабрали да, уз ову древну светињу, дочекају празник Рођења Богомладенца Христа, ријечи архипастирске бесједе упутио је Преосвећени Епископ Методије, поздрављајући их радосним поздравом: Мир Божји, Христос се роди!

„Христос се роди и засија нам свјетлост Његовог рођења. Толико вјекова је прохујало од оне ноћи када се анђео пастирима јавио у слави и свјетлости небеској, божанској и благовијестио им са цијелом војском анђела, који су се тада јавили, приказали, пјевајући пјесму: Слава на висини Богу, а на земљи мир, међу људима добра воља! То значи да небеска слава даје мир људима, који су добре воље. Прва заједница која је тада била и окупила се око колијевке Богомладенца, колијевке у којој се вјечно грле божанско и човјечанско, Бог и човјек на сву вјечност и сва времена кроз личност Христову, гдје се спасава кроз то божанско и спаја се, нераздјељиво и несливено, сва товревина божанска коју је Бог створио, а као круна људски род и човјек“.

„Нека вам је са срећом овај огањ и ове варнице које представљају војске анђелске које благовијесте мир свијету. То је парадокс гдје војске анђелске благослове и благовијесте мир. Нека овај огањ бадњака огрије душе ваше, и породице ваше, и дјецу нашу, и цијели народ наш и нека нас обједини, сабере, нека нас сложи и умножи, нека нас призове на праштање, на добру вољу, на љубав једних према другима, јер највеће богатство је човјек и односи које људи изграђују, а не новац и материјална средства“, казао је Владика.
Кад нам је то био систем вриједности, додао је он, наши међусобни односи и сваки човјек понаособ, љубав према ближњем свом, тада се наш народ ослобађао од свих ропстава која су га спопадала.

„Највеће и најгоре ропство је духовно и ропство гријеху. Управо, Богомладенац Христос Чије рођење ноћас прослављамо нас је ослободио највећих непријатеља људског рода од смрти, гријеха и ђавола. Нека свјетлост Његовог рођења просвијетли душе свих нас. Нека сте сви добро дошли, нека се сви овако обједињујете не само на ову ноћ, на Бадње вече, и овако заједно и сложно и љубавно сабирамо око огња божанског, него да ово буде образац сабирања нашег свих дана у току година наредних, да будемо од помоћи једни другима, да се нађемо једни другима у невољи, да дођемо једни другима на мобе, да се испомажемо, а да се то не заврши само на вечерањој ноћи“.

„Добро дошли су нам и људи из државних институција, из Србије и Црне Горе, народни прваци, и, ево већ неколико пута се дешава да смо сви заједно сабрани око Богомладенца Христа. То је највећи гарант истинског нашег напретка и, како данас воле да кажу, просперитета. Бог вас благословио и Христос Богомладенац вас својим ручицама загрлио, да нас Господ спаси, уразуми на сву вјечност. Амин. Боже дај, Христос се роди“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Методије.