Гледајући на Светим Иконама живот нашег Господа, спознајемо истину живота и пут спасења
Светом Литургијом која је служена у Саборној цркви Светог Василија Острошког и свечаном Литијом у Никшићу је прослављена Недјеља Православља.
Свету Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког служило је свештенство архијерејског намјесништва никшићког: протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, протосинђел Никифор (Миловић), протојереј Драган Крушић, јереј Василије Брборић и ђакон Никола Маројевић уз појање црквеног хора Свете мати Ангелине.
Светој служби Божијој у Недјељу Православља присуствовао је велики број вјерника, којима се пригодном бесједом обратио протојереј Драган Крушић. Он је подсјетио да се Прва недјеља Великог, Часног или Васкршњег поста зове чиста недјеља, јер су се хришћани тог дана, наоружани постом, молитвом и Светим причешћем, “чистили од гријеха“. Ова недјеља зове се и Недјеља Православља, јер се тог дана прославља побједа православне вјере и светоотачког, богоугодног учења над јеретичким, богомрским и богохулним учењем, побједа над јеретицима иконоборцима, који су се борили против светих икона.
“Један од најтежих периода у историји Цркве Божије јесте вријеме гоњења Икона. Иконоборство је трајало више од једног вијека, силовито потресајући моћну Византију. Ова криза условила је сазивање Седмог Васељенског Сабора који у својој одлуци прави јасну разлику између идолатрије, обожавања и поклањања светим иконама. Одлуку Сабора, која садржи догматски и практични смисао, саставили су оци Сабора, поучени и надахнути богословљем Светог Јована Дамаскина, који је Икону свједочио својом мученичком крвљу. Велики и неустрашиви борац за иконе и побједу православног учења над јеретичким је и Преподобни Максим Исповједник, који је говорио о Цркви као литургијској Икони или Символу.“
Учење о икони, према ријечима свештеника Крушића, разрадили су Патријарх Никифор и Свети Теодор Студит. Свети оци нас уче да је човјек створен по икони Логоса и Сина Божијег, Који је у Оваплоћењу постао човјек.
“Човјек је, зато, иконично биће, биће молитве, биће богослужења, биће славословља, биће Литургије. Зато је важно да човјек изабере пут богопоклоњења, а не пут идолопоклонства, пут идолатрије свијету и човјеку, пут поклоњења дјелима руку својих, пут егоцентризма. Човјек није створен да слави себе самог, већ је створен да слави Бога и да у средиште свог живљења и постојања ставља Христа Богочовјека. Средиште нашег живота треба да буде богослужење – Света Божанствена Литургија. Поштујући и цјеливајући иконе ми не обожавамо њих као материјалне предмете, као што приговарају они који не разумију тајну иконе, већ цјеливајући икону ми указујемо поштовање ликовима Христа Богочовјека, Пресвете Богородице, Анђела и Светитеља Божијих, који су изображени на икони“, поручио је о. Драган.
Протојереј Крушић је додао да, цјеливајући иконе, ми се од светих учимо побожности, смјерности, озбиљности, смирености и благости. Гледајући њихове свете ликове ми спознајемо какви треба да будемо.
“Они су наши духовни родитељи, наша духовна браћа и сестре. Управо ми, светосавци имамо много разлога да заблагодаримо светим иконама за одржање наше свете вјере. Робујући под Турцима, кроз неколико стољећа, наш народ је био без школе и писмености. Осим свештених лица мало ко је знао да чита Свето Писмо. Али, Богу хвала, читање смо надомјестили гледањем, гледали смо догађаје из Светог Писма, осликане на иконама и зидовима храмова. Гледали смо у тим иконама живот нашег Спаситеља и животе светих и на тај начин, сазнавали смо истину живота и пут спасења“, бесједио је протојереј Драган Крушић.
На Прву недјељу Великог Часног поста велики број вјерника причестио се Светим тајнама Тијела и Крви Христове. Потом је свечана Литија вјерног народа са иконама Спаситеља, Богородице, угодника и Светитеља Божијих, опходила никшићки Саборни храм. Прочитан је Синодик православља, који се чита у Недјељу Православља, дан када се слави спомен васпостављања поштовања икона 843.