У Никшићу у току курс калиграфије

У организацији Црквене општине Никшић и Калиграфске радионице „Пауново перо“ 10. фебруара 2024. године, почео је са радом курс калиграфије.

По ријечима рестуратора и конзерватора Андрее Перић, која овај курс води заједно са Биљаном Кнежевић, полазници, њих око 30, најприје су радили припрему за писање слова, тачније овладавали су основним елементима од којих се састоје слова, те начином на који се она пишу под одређеним углом, а последњих дана почели су и са писањем самих слова.

Полазници су различитих узраста од млађих основаца до старијих генерација, а придружиле су им се и монахиње из манастира Ждребаоник, па су руководитељке курса пријатно изненађене интересовањем за калиграфију, јер је број већи очекиваног.

Током првог курса полазници ће стећи вјештину писања једног типа украсног ћириличног фонта, који су одабрали, као и осликавањем орнамената, а чиме се баве упоредо са исписивањем текста. У питању су једноставнији орнаменти у виду бордура, заставица и иницијала, инспирисаних средњовјековним рукописима и фрескописом.

Курс калиграфије трајаће до маја, а привешће се крају изложбом, која ће се организовати, у оквиру „Дана Светог Василија Острошког“, у Никшићу. Учешће у традиционалној културно-духовној манифестацији, посвећеној Светом Василију Острошком, небеском заштитнику Никшића и његових житеља, додатна је инспирација за овладавање овом древном вјештином исписивања текста  .

Планирају да, по завршетку основног курса, организују напредни са учењем писања тежег фонта ћириличног писма и комликованијих орнамената, у традиционланим техникама, са употребом позлате и јајчане темпере.