Бадњи дан прослављен у Епархији будимљанско-никшићкој

Бадњи дан је и ове године, уз свете службе Божје и налагање Бадњака, прослављен широм наше Епархије.

Мојковац

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Епархије милешевске Г. Јоаникије, након одслужене Литургије у храму Христовог Васкрсења у Прибоју, благосиљао је у 16 часова налагање бадњака,на платоу испред Саборног храма Христовог Рођења у Мојковцу.

Бадњи дан прослављен у Епархији будимљанско-никшићкој

Бадњи дан и наступајући празник Рођења Господа Исуса Христасабраном вјерном народу, празничним словом, честитао је Владика Јоаникије, истичући да се великом хришћанском празнику - Божићурадују и небо и земља.

„Овом празнику се радујемо и ми овдје у Мојковцу, сабирајући се поред овог светог храма посвећеног Рођењу Христовом, а за покој душа мојковачких јунака, чију је жртву Бог примио и благословио и из чије крви изниче овај свети храм“.

„Нека свима буде срећан и благословен празник Рођења Христовог, свим домовима, свим породицама, а нарочито овој дјечици која се овдје окупљају и која радо присуствују вршењу овог дивног народног српског обичаја, обичаја наших предака, који су наши преци са великом пажњом у свим временима чували. Данас се са нама овдје радују душе наших предака и мојковачких јунака, који су за Крст часни, слободу златну и вјеру православну били спремни да положе своје животе. Бог вас благословио. Мир Божји Христос се роди!“, поручио је Преосвећени Епископ.

Бадњи дан прослављен у Епархији будимљанско-никшићкој

Изведен је пригодан празнични програм.

Бијело Поље

Његово Преосвештенство Владика Јоаникије присуствовао је, потом, традиционалном свечаном налагању бадњака пред Саборним храмом Светих апостола Петра Павла у Бијелом Пољу, уз саслужење свештенства, монаштва и молитвено учешће бројних вјерника бјелопољске општине.

Беране

Пред катедралним манастиром наше Епархије, Ђурђевим Ступовима обављено је саборно налагање и освећење бадњака. Централно налагање бадњака у Епархији будимљанско-никшићкој, упркос изузетно хладном и вјетровитом времену,протекло је у свечаној и празничној атмосфери. Бадњакеје благосиљао и наложио са свештенством и вјерним народом, сабраним из Васојевића и других мјеста Црне Горе, Преосвећени Епископ Епископ Г.Јоаникије.

Владика је у својојархипастирској бесједиупутио жељу да нас пламен божићног Бадњака загрије топлином Богомладенца Христа, у Витлејему рођеног од Пресвете Дјеве Богородице, Који је дошао у овај свијет ради нас и ради нашег спасења, да обнови нашу природу, наше заједништво, да од свих земаљских народа, по земљи посијаних,начини један Божји народ, Цркву своју свету.

Бадњи дан прослављен у Епархији будимљанско-никшићкој

„Ми овдје, вечерас доживљавамо ону радост коју су доживјели мудраци са Истока, који су дошли да се поклоне Богомладенцу Христу из даљине вођени свјетлошћу звијезде небеске, зато овај огањ указује на свјетлост Божју, на свјетлост вјере православне коју је Христос донио у овај свијет. То је она свјетлост која просвећује душе и срца, која оплемењује наша осјећања, оплемењује наше заједништво, доноси радост. Зато се на Божић уздижемо изнад наших земаљских брига, наших слабости и постајемо способни да једни друге цјеливамо, да се мирбожамо, да једни друге загрлимо у љубави, коју је Господ Исус Христос донио овом свијету“, рекао је Владика Јоаникије.

Владика је додао да је налагање бадњака само припрема за богослужење и молитвено сабрање у храмовима.

„Нека се та љубав и та радост усели у наша срца, нека свјетлост Божја просвијетли све нас да видимо прави пут спасења.Нека божићно славље које је започело, вечерас овдје, налагањем Бадњака потраје, а највише да се саберемо у свети храм Божји, на свету службу, јер налагање бадњака је само припрема за богослужење, да се у храму саберемо, да пјевамо ону чудесну анђелску и божанску пјесму Божићну „Слава на висини Богу, и на земљи мир, међу људима добра воља“. Да се присајединимо слављу које обухвата и небо и земљу, које обухвата оне који су живјели прије нас и нас који смо данас овдје и које ће се пренијети на наше потомство“, казао је Преосвећени Епископ.

Он је заблагодарио свима који су дали допринос овом величанственом слављу, свима који су донијели бадњак и наложили га поред древне немањићке светиње, која сабира и обједињује сав богољубиви народ.

„Желимо да захвалимо предсједнику општине Беране г.-дину Драгославу Шћекићу, који је данас овдје са својим народом и донио је бадњак,затим Црквеној општини Беране, Црквеној општини Андријевица, Црквеним одборима са Полице и Виницке, мото клубу из Берана „Витезови“, представницима села Будимље, Дапсића, Забрђа, Лушца и свима вама који сте дошли вечерас овдје, а посебно овој дјечици“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, позивајући сабрани народ да молитвено учествује у службама које ће се у манастиру Ђурђеви Ступови и другим храмовима у нашој Епархији, служити поводом празника Рођења Господа Исуса Христа,како би се Божићна радост прославила у пуноћи црквеног живота и радости светог богослужења.

Изведен је пригодан културно-умјетнички програм.