Рођењем Христовим Господ нас је обасјао вјечном славом

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Бадњи дан, у петак 6. јануара, Свету Архијерејску Литургију у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу

Рођењем Христовим Господ нас је обасјао вјечном славом

Преосвећеном Владици у празничној Литургији саслуживало је бројно свештенство и свештеномонаштво архијерејског намјесништва никшићког. Светом богослужењу уочи најрадоснијег хришћанског празника – Божића присуствовао је велики број вјерника, који се постом и молитвом припремају да дочекају Онога Који је у овај свијет дошао као круна свега створеног.

Сабраном народу празник Рођења Богомладенца Исуса Христа честитао је Преосвештени Епископ Јоаникије, обративши се архипастирском бесједом.
“Нека Бадњи дан и празник Рођења Христовог свима донесе радост и мир, онај мир Божански који долази са Неба, јер је у Христу Богомладенцу наш мир, живот и радост. Радост свим народима земаљским и сваком земаљском створењу је у Господу Христу. Рођење Христово донијело је радост цијелом свијету, јер је Он оно обећано дијете од Адама, до Давида, Светог Јована Крститеља, Пресвете Дјеве Богородице и до нас. Њега су вјекови чекали, Њега су народи ишчекивали – Спаситеља и Господа нашег Исуса Христа“.

Рођењем Христовим Господ нас је обасјао вјечном славом

“Он, Цар царева и Господар господара, дошао је у овај свијет са Неба, Син Божији оваплотио се од Духа Светог и Марије Дјеве и постао човјек. Дјетенце младо, као што пјевамо у божићним химнама, дјетенце младо предвјечни Бог. И Он је сишао у овај свијет плача, суза, смрти и таме. Родио се у пећини витлејемској и био положен у сточне јасле, примио то понижење да дође у овај свијет као посљедњи сиромах, али Који ће нас обогатити све, Који ће нам донијети Небеско и неисцрпно и вјечно богатство духовно, које ће обновити нашу природу и наше заједништво. И обнавља непрестано, а то, нарочито, осјећамо у ове празничне дане – на Бадњи дан, Бадње вече, на Божић, најрадоснији празник, јер овај празник је коријен свих празника“, казао је Преосвећени Владика.

Рођењем Христовим Господ нас је обасјао вјечном славом

Он је додао да је свјетлост, која је изишла витлејемске пећине, обасјала све народе. Са Христовим рођењем Господ нас је обасјао својом вјечном славом и призвао у ту славу, да постанемо њени учесници и насљедници, рекао је владика Јоаникије, поручујући:

“Зато, драга браћо и сестре, ако сте са неким у завађи или неспоразуму, мирите се на овај дан, јер нас је Господ измирио са Богом да бисмо, преко мирења са ближњима својим, наслиједили онај вјечни мир Божански, Небески, вјечно духовно благо које Господ доноси. Ово су дани молитве, дани богослужења, радовања, причешћивања Светим тајнама Христовим. На овај дан, Бадњи дан, се пости строго али, на овај дан сви ми који долазимо у Цркву постајемо, заправо, учесници оне најбогатије трпезе, евхаристијске трпезе, трпезе љубави Господње, трпезе која даје живот, која обнавља наше душе и наша тијела, а, нарочито, обнавља наше заједништво, заједништво са Богом и ближњима. И Бог се настањује у свом народу, у онима који имају заједницу у чаши Господњој.“

Рођењем Христовим Господ нас је обасјао вјечном славом

“Нека буде срећан и благословен овај празник. Нека нас Божић подигне, оснажи, усправи, охрабри, укријепи да у овоме животу тешком, мучном, али Господ је дошао баш у овај свијет и у овај наш живот, да нас усправи, да нас подигне, да нас обнови, да нам донесе радост, и да улије свој Дух Свети у срца наша, да прослављамо Бога живога и љубимо једни друге, да у душама и срцима својим, имамо љубави према Богу и ближњима својим.“

Рођењем Христовим Господ нас је обасјао вјечном славом

“Нека вас све Бог благослови и нека радост, коју је донио Богомладенац Христос, онај огањ са Неба у коме је живот, радост и свјетлост, нека тај огањ загрије наша срца и нека вас та духовна топлина духовна све обузме, да тако славимо рођење Христово сада и увијек и у вјекове вјекова.“

Празничну Литургију појањем је пратио црквени хор Преподобне мати Ангелине и пјевница и појци никшићке Саборне цркве.