Празник Задушнице обиљежен у Бијелом Пољу

На празник Задушница, у суботу, заупокојену Литургију у храму Светог Николе у Никољцу, у Бијелом Пољу, служили су протојереј ставрофор Мираш Богавац и протојереј Дарко Пејић.

У пригодној бесједи послије Литургије отац Дарко је подсјетио да је протекла недјеља била месопусна, и да је још назива и недјељом страшног суда али и недјељом милосрђа.

Празник Здушнице обиљежен у Бијелом Пољу

“Свако ко се родио на земљи, изићи ће на тај суд, неко да би послије тога отишао у живот вјечни, други, у “пакао и таму најкрајњу, гдје је плач и шкргут зуба“. Којим ћемо путем и гдје ћемо бити, бирамо сами овдје на земљи, с Богом и Његовом љубављу и милосрђем, трагајући поново за оним односом човјека и Бога какав су имали наши прародитељи Адам и Ева у рају. Они су у рају непрестано боравили у близини Божијој и разговарали са Богом. И они су се послије сваког сусрета још више обожавали, били свевише и више боголики, јер су и сами били боголика бића Божија. Међутим, браћо и сестре, слобода која је дата човјеку је и доказ да смо Божанска бића. То је цијена пута Божанског да слободно изаберемо да будемо људи и да будемо добри. Међутим, знамо сви да су прародитељи наши, док су ишли за Богом и били у рају, били боголика лица, одређени да вјечно живе, али оног тренутка када су умјесто путем Божијим кренули путем зла, изгубили су истога тренутка рај.“

Празник Здушнице обиљежен у Бијелом Пољу

“Потамнила боголика душа њихова и удаљила се од Бога, јер су одабрали други пут. Знам браћо и сестре д аживимо у тешким временима, али има времена,има наде ако има воље, љубави и вјере. Долази нам Васршњи пост, срамота је себе хришћанином назвати ако нисмо у стању да отпостимо барем седам дана поста, да дођемо да се исповиједимо, покајемо за гријехе своје и да се причестимо, да уђемо у заједницу са Богом. Вјерујте ми браћо и сестре, нема тога гријеха и нема тога зла које може надићи Божију љубав, Божије милосрђе и праштање. Али, једно нам Бог тражи, да се покајемо, да умјесто за злом, ђаволом и за гријехом идемо за Богом, за Светим Савом, Светим Василијем. Наше је да изаберемо пут а како га изаберемо тако ће нам и бити. Оно што је још важније, никада родитељ не гради пут само за себе него оставља и утире пут дјеци својој и потомцима. И ми данас у овом храму, опомињући се светих предака својих, сјећајући се на оно шта су они учинили за нас, често и стидећи се што нисмо достојни њих, али и такви, и постиђени молимо се Господу да наш пут управи и исправи. Молимо се да им покаже пут који води у живот вјечни; да их Господ проведе тим путем и да их уведе у Царство своје. Нека Бог вјечно царство и царско насеље подари свим нашим преминулим прецима а вама, браћо и сестре здравља, сваке слоге и напретка,“ бесједио је отац Дарко.

Празник Здушнице обиљежен у Бијелом Пољу

16. марта у великој сали Цетра за културу у Бијелом Пољу Црквена општина Бијело Поље организује академију поводом предстојећег Часног поста. На академији ће бесједити Његово преосвештенство Епископ будимљанско- никшићки Господин Јоаникије.