Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служиo је у уторак, 7. јуна на празник Трећег обретења главе Светог Јована Крститеља Свету архијерејску Литургију у цркви посвећеној овом празнику у Долима у Пиви
Преосвећеном Владици саслуживали су свештенослужитељи архијерејског намјесништва никшићког: јереји Миодраг Тодоровић и Жељко Ројевић, надлежни парох, јеромонах Јефтимије Шкулетић, старјешина никшићке Саборне цркве и ђакон Остоја Кнежевић. Током Свете Архијерејске Литургије обављен је помен свим невиним жртвама пивског краја, страдалим током Другог свјетског рата, а у молитвама пред Господом поменута су 1223 имена. У само једном дану - 7. јуна 1943. г. у походу припадника злогласне „Принц Ојген“ дивизије, потпомогнутих усташама-муслиманима из гатачког среза и околине Пиве у Долима су убијена 522 житеља овог села, махом нејачи, стараца и жена, међу којима је било и 109 дјеце млађе од седам година.
Током Светог богослужења вјерном народу обратио се свештеник Миодраг Тодоровић, који је казао да је ово свето мјесто једно вријеме било предато забораву, а данас нам његове свете невине жртве требају много више, него што ми требамо њима. Молитве пивских новомученика су чистије, Богу милије, а њихове душе прекаљене страдањем, љубављу и смрћу на крсту, смрћу која једина води у васкрсење.
“У Долима се на Обретење главе Светог Јована Крститеља десио највећи покољ и стратиште, и како рече Господ: “Ко хоће да иде за мном, и ко је мене достојан, нека узме крст свој и иде за мном“. Управо су овдје људи посвједочили да иду за Господом и да је то она драгоцјеност, коју су увијек хранили и која је била жива у срцима њиховим. Дуго времена смо ми, њихови насљедници, ово мјесто заобилазили и предавали га забораву, јер смо се били успавали у идеолошким маглама и пролазностима овог свијета. Зато смо често умирали без крста и без наде на васкрсење, али, Бог је дао да, када смо видјели да смо, идући тим путем дошли у потпуно беспуће, почели смо да се враћамо прецима, који су посвједочили Господа и који су са наших очију скинули скраму и невидјело за живот вјечни, указавши нам на пут којим и ми данас треба да идемо. Зато се данас окупљамо на овом светом мјесту и, ево, полако долази вријеме да се молимо пивским новомученицима“, рекао је, између осталог, отац Миодраг.
Током Литургије обављено је причешће вјерног народа, а освештан је и преломљен славски колач. Потом је предсједник општине Плужине Мијушко Бајагић, са представницима СУБНОР-а и страдалих породица, положио цвијеће на спомен обиљежја у Долима, а у наставку је код спомен-храм Трећег обретења главе Светог Јована Крститеља одржан пригодан културно-духовни програм, који су организовали Епархија будимљанско-никшићка, манастир Пива и плужински Центар за културу.
Потомцима и родбини долских новомученика и поштоваоцима овог светог мјеста, који се, у знак сјећања на овај дан, традиционално окупљају у Долима обратио се Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.
“Налазимо се, драга браћо и сестре, на светом мјесту, на мјесту које је Бог изабрао да се на њему окупљамо од сада, па у будућим нараштајима. Ово мјесто је заливено мученичком крвљу, невином крвљу дјеце, жена, мајки, стараца, простог ненаоружаног народа који пострада од злотворске фашистичке руке злогласне дивизије “Принц Ојген“. Али, милост Божија све више пројављује и свјетлост Божија све више просвјетљује ликове Светих мученика пивских. Они сијају нама оном Божијом свјетлошћу са неба, вјечном свјетлошћу вјечног њиховог спомена. Када читамо њихова имена на помену свједочимо да су њихова имена вјечна, да је њихов спомен вјечан, да су они у живом наручју живог Бога и зато се овдје окупљамо увијек, а нарочито на славу храма Трећег обретења главе Светог Јована Крститеља“.
“Данас, на овај Свети спомен испуњени смо истовремено тугом и радошћу, као што и Његош каже да ниједне чаше меда нема без чаше жучи и да су наше радости такве, да се најчешће мијешају са сузама. Таква је и ова наша данашња свечаност. Нека Бог благослови све вас који сте се данас сабрали овдје, могло је бити и веће сабрање, а биће, даће Бог. Ево, дошли су нам и браћа из Велике и других мученичких крајева, а Велика је пострадала, на исти начин, као и мученичка Пива“, поручио је Преосвећени владика Јоаникије.
Бесједу је одржао проф. др Јован Делић. Он је сабраном народу честитао празник Трећег обретења главе Светог Јована Крститеља и пренио поздраве пјесника Матије Бећковића, Рајка Петрова Нога и Милована Данојлића, који су са њима духовно на овом страдалном мјесту и светом дану.
“Ево, браћо и сестре, дана од Бога, ево празника који ове године пада тачно између Спасовдана и Тројичиндана, ево празника Свеца чији је култ у Пиви изузетно снажан – Светог Јована Христовог Претече и Крститеља, Свеца жртве који своју главу носи на длану, сигуран у васкрсење, живот вјечни и побједу над смрћу. Ево дана утјехе, који подиже наше мученике до незаборава и вјечности, до светости да они постану наши заступници пред Господом. Ево дана који изазива и утире наше сузе претварајући наш бол у нашу наду, а жртве у побједнике над силником. Ево светог храма у којем и пред којим смо се данас молили и који је сам по себи доказ и оличење васкрсења, јер је у овом нашем скромном и прелијепом храму васкрсла разорена Ловћенска капела. Онај, који је овом храму дао име данашњег празника, био је несумњиво надахнут Духом Светим, ниједно друго име не би на овом мјесту било природније ни пригодније од празника који носи у себи идеју васкрсења и чува успомену на дан страдања. Смрт и васкрсење су се сјединили у симболичком значењу овог храма који нас као и ловћенски Пјесник и Владика увјерава да васкрсења не бива без смрти.“
“Хвала Вам, Преосвећени владико, за све што чините да се наша мученичка Пива у цијелом Српству и у православном свијету све више препознаје као светородна. Са манастиром на Заграђу, са зидинама Шћепанице, са Успењским Пивским манастиром, са жртвеном капелом Трећег обретења главе Светог Јована Крститеља и страдалним мјестом Долима, са обновљеним и новоподигнутим храмовима Пива сваким даном постаје све достојнија своје прошлости и своје дјеце коју је изњедрила, почивших српских патријараха и које српству и српској цркви поклони. Пива је дужна да подсјети на своју прошлост, своја страдална мјеста, своје мученике, своја светилишта, своје српске патријархе, свога хаџи Арсенија Гаговића, проигумана Хиландара“.
“Ево страдалног жртвеног мјеста на којем стојимо и које нас опомиње да будемо достојни и жртве и жртвеника, ево жртава пред којима стојимо и које прослављамо као свете мученике, ходамо куда је текла њихова крв, куда су остајали трагови одјеће, покиданих ђердана, дугмад, плетенице, зуби, откинути комади тијела сасијечени рафалима, прсти, комади дојки, грудве мозга људског.
Данас су са нама овдје Аксел и Керстин Плагеман из Берлина који су вођени срцем својим дошли на ово страдалиште да се поклоне жртвама и изразе саучешће Пиви и дају своје поштовање жртвама“, истакао је проф. Делић.
Црквеном сабрању су присуствовали и представници мјеста Велика са којима се Пивљани саосјећају као браћа по страдању. Благословом Његовог преосвештенства Епископа Јоаникија на празник Трећег обретења главе Светог Јована Крститеља прошле године званично су се и братимили.
У културно-духовном програму су учествовали црквени хор Преподобне мати Ангелине, појци Милош и Лука Цицмил, рецитатори Центра за културу Плужине Мира Аџић и Вук Тешевић и пјесник Ранко Мићановић.
Кум храмовне славе био је Радан Јововић из Бајовог Поља, а дио крсног колача преузео је Миле Цицмил из Никшића који ће са породицом наредне године бити кум овог светог сабрања. Величани су, са своје стране, позвали на њихов Сабор, који ће се одржати на празник Светих мученика Кирика и Јулите, 28. јула.