Велико је и моћно заступништво мајке Божје, мајке вјелокупног рода људског

Празник Покрова Пресвете Богородице прослављен је у молитвеним сабрањем у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

Литургију је служио протојереј-ставрофор Драган Крушић. Богослужењу, на велики празник наше Свете Цркве Православне, присуствовао је вјерни народ који је, током службе Божје, приступио Светим тајнама Тијела и Крви Христове.
Честитајући празник Покрова Пресвете Богородице, свештеник Драган Крушић се сабраним вјерницима обратио ријечима пригодне бесједе.

Велико је и моћно заступништво мајке Божје, мајке вјелокупног рода људског

“У име Оца и Сина и Светог Духа,

Празник Покрова Пресвете Богородице, као и остали Богородичини празници, драга браћо и сестре, нам јасно говоре о великом и моћном заступништву Пресвете Богородице пред Божјим престолом за свеколики род људски, хришћански.“

“Свети Оци и учитељи Цркве, поучени Светим и Животворним Духом Божјим, нам говоре да, приликом молитвеног обраћања Господу и Спасу нашем Исусу Христу, прво тражимо молитвено заступништво Преблагословене Владичице наше Богородице и Приснодјеве Марије, мајке Божје, мајке цјелокупног рода људског, хришћанског. Њена молитва је истински моћна и јака да умилостиви Господа и Спаса нашег Исуса Христа, да буде милостив према нама људима и нашим гријесима. Колика је велика и свемоћна љубав Божја према својој родитељки, када она својим ходатајственим молитвама умоли Господа, просто је немогуће да милостиви Господ не услиши сваку њену молитву и њен вапај. Он је ту неизмјерну љубав, велику бригу и истинску пажњу показао према Својој мајци висећи на крсту приликом обраћања Свом возљубљеном ученику Светом Јовану Богослову, ријечима: “Сине, ево ти мајке“.“

“Од свих православних народа највеће молитвено поштовање према Пресветој Богородици има и молитвено чува православни руски народ и његова духовна мајка Света Руска Православна Црква. Највише чудотворних икона има у Њену част посвећених, као и велељепних храмова Њој посвећених у којима се славе Њено име и име Њеног сина Господа и Спаса нашег Исуса Христа и Светих Божјих угодника, који својим подвигом просијаше.“

“И на овом малом простору светосавске Црне Горе највише светих храмова и манастира има, управо, посвећених Мајци Божјој, Њеном Рођењу, Успенију и другим Њеним празницима. Није онда ни чудо што је Ловћенски тајновидац и пустињак Свети Петар Цетињски Чудотворац, у часу свог упокојења, казао да Црну Гору, као земљу којом је управљао, предаје на аманет и чување Пресветој Богородици“, бесједио је протојереј-ставрофор Драган Крушић.