Покров Пресвете Богородице у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Покрова Пресвете Богородице, у понедјељак 14. октобра 2013, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Покров Пресвете Богородице у манастиру Ђурђеви Ступови

Саслуживало је свештенство архијерејског намјесништва беранско-андријевичког и монаштво манастира Ђурђеви Ступови.

Догађај који Црква празнује на овај Свети дан десио се 14. октобра 911, у вријеме цара Лава Мудрога (Философа). Било је свеноћно бдење у Богородичиној цркви Влахерне у Цариграду. Црква је била пуна народа, а негдје у позадини стајао је свети Андреј Јуродиви са својим учеником Епифанијем. У четири сата послије поноћи, угледао је Свети Андреј Пресвету Богородицу са распростртим омофором изнад народа, као да том одјећом покрива народ. Била је одјевена у златокрасну порфиру, и блистала окружена апостолима, светитељима, мученицима и дјевицама. Свети Андреј показа руком Епифанију и упита га да ли и он види "Царицу и Госпођу, како се моли за сав свијет", што Епифаније зачуђен потврди. У спомен на тај догађај уведено је празновање Покрова Пресвете Богородице, да нас подсјећа на тај тренутак и на стално покровитељство Пресвете Богородице кад год то, у невољама, од ње молитвено тражимо.