Освештан иконостас у манастиру Бијела

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у сриједу, 27. априла Свету Архијерејску Литургију у манастиру Бијела код Шавника. Током богослужења је освештан нови иконостас, израђен у радионици Манастира

Освештан иконостас у манастиру Бијела

Преосвећеном Владици у Светој служби Божијој саслуживали су: свештеници Петар Крговић, Велимир Јововић, Драженко Ристић, парох шавнички и јерођакон Антоније, сабрат манастира Ђурђеви Ступови. Литургији је присуствовало сестринство манастира Подмалинско и вјерни народ из Шавника и Никшића.

Освештан иконостас у манастиру Бијела

Овом приликом је освештан нови иконостас. Иконостас је техником дубореза рађен у јаворовој дасци и на његовом лијепом и јединственом изгледу је било ангажовано више аутора. Осим јеромонаха Исаије, игумана Манастира, који се, у манастирској радионици, дуборезом бави посљедњих шест година, у изради иконостаса повремено су учествовали и мајстори Срђан Алетић и Митар Јакић. Иконостас манастира Бијела особеним чини сцена Тајне вечере, која стоји изнад двери, а његовој љепоти доприносе и иконе: Свете Тројице, затим иконе Господа Исуса Христа и Пресвете Богородице, које је осликала је монахиња Февронија из манастира Ждребаоник, иконе Благовијести, Светог Архангела Михаила и Светог Архиђакона Стефана, урадила је Наташа Бубања из Тополе, док су представе Светог Јована Крститеља и Светог Георгија Побједоносца дјело иконописца Бориса Маркуша из Никшића.

Освештан иконостас у манастиру Бијела

Манастир Бијела је, према народном предању, задужбина Светог Јована Владимира и кнеза Вуловића из Бијеле још из XI вијека и посвећен је Светом Георгију. Манастир је послије Другог свјетског рата запустио, а храм и манастирски конак су обновљени посљедњих година, трудом јеромонаха Исаије, бројних приложника и добротвора.

У манастирској радионици дубореза тренутно се ради један број стасидија за православни храм Светог Архангела Михаила у Шварцвалду у Њемачкој и иконостас за манастир Девич на Косову и Метохији.