Божур за дјецу Ораховца

У организацији НВО Пандурица из Никшића у току је хуманитарна акција под називом „Божур за дјецу Ораховца“.

Божур за дјецу Ораховца

Акција је, с благословом протојереја-ставрофора Слободана Јокића, архијерејског намјесника никшићког, почела крајем септембра и трајаће до 26. новембра, када чланови ове хуманитарне непрофитне организације, традиционално, одлазе у посјету нашем народу и светињама на Косову и Метохији. Прижељкују да ће тако бити и ове године, уз наду да ће мјере у вези са корона вирусом, до тада бити укинуте, како би однијели прикупљена средства, намијењена за дјецу у Ораховцу.

Проблем са вирусом корона био разлог што су из НВО Пандурица своје активности преусмјерили на израду и продају веома лијепог привеска, који је израђен у облику цвијета божур – симбола свете земље Косова и Метохије.  Акција је изазвала велико интересовање, најприје, грађана Никшића, а како је вријеме одмицало подршка овој хуманој дјелатности путем друштвених мрежа, пристизала је свакодневно од људи, интелектуалног и моралног интегритета из Никшића, као што су књижевници, сликари, спортисти, медицински радници итд. Подршку акцији „Божур за дјецу Ораховца“ упутили су и прослављени спортисти из Црне Горе, а овај низ се ,, из дана у дан, наставља и шири.

Координатор акције, Никшићанин Никола Цицмил радостан је одазивом и интересовањем људи у Црној Гори и наводи да ће „Божури за дјецу Ораховца“ ускоро, моћи да се нађу и у Београду.

„Управо због короне, која је пореметила наше све планове за акцију прикупљања средстава, дошли смо на идеју за привезак, и, можемо рећи, да је, чак, бољи резултат. Баш смо изненађени одзивом, а мислим да је томе допринјело и то што смо се маркетиншки оглашавали преко друштвених мрежа. Привезак се сада може купити у храмовима и црквеним киосцима у већим градовима Црне Горе, дакле, осим Никшића, и у Херцег Новом, Котору, Будви, Бару, Подгорици, Беранама, Плужинама, а од следеће недјеље и у Пљевљима, у манастиру Свете Тројице“, наводи Цицмил.

Напоменуо је да ће за све оне који су заинтересовани да дају свој допринос у прикупљању средстава за дјецу Ораховца, ускоро, бити објављена тачна информација по градовима, гдје ће људи моћи да се укључе у акцију.

„До краја акције продаваће се привесци, а уколико дође до попуштања мјера у вези са епидемиолошком ситуацијом, организоваћемо, као и претходних година, пикадо турнире, хуманитарне вечери. Свако ко жели да пружи свој допринос овој акцији то може да учини лично или новчаном уплатом на жиро рачун, који се налази на меморандуму наше НВО (540-967914) са назнаком „Божур за дјецу Ораховца“.

Прикупљени новац ће бити уручен или послат дјеци Ораховца, како би се помогло њихово школовање. Подршку у овом дивном и пажње јавности вриједном дјелу чланови НВО Пандурица имају од манастира Високи Дечани и професорице Оливере Радић из Ораховца.
НВУ „Пандурица“ основано је 17. јула 2018. у Никшићу са циљем очувања природног амбијента брда Пандурица и локалитета Царев мост, али и да хуманитарно дјелују, пружајући материјалну и физичку помоћ гдје год је то потребно. Планирају да у непосредној близини Царевог моста, који се убраја у најљепше објекте ове врсте у Црној Гори, а који је изграђен 1896. уз помоћ руског цара Александра III, врате стари сјај овом највећем грађевинском подухвату оног времена. Млади људи од лијепих идеја, али и дјела, окупљени у НВО Пандурица, планирају да направе амфитеатар и бисту руског императора из славне породице Романов, која је међу већим ктиторима у Никшићу.