Прослављена годишњица освећења подгоричког Саборног храма Христовог Васкрсења

Светом архијерејском литургијом, свечаном Литијом, благосиљањем славског колача и славском трпезом хришћанске љубави у Подгорици је данас свечано прослављена прва годишњица од освећења Саборног храма Христовог Васкрсења.

Прослављена годишњица освећења подгоричког Саборног храма Христовог Васкрсења

Свету литургију служили су Епископ будимљанско-никшићки Господин Јоаникије и умировљени Епископ захумско-херцеговачки и приморски Господин Атанасије, уз саслужење многобројног свештенства и молитвено учешће вјерног народа.

Прослављена годишњица освећења подгоричког Саборног храма Христовог Васкрсења

По благослову Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског Господина Амфилохија вјерници су, специјално овом приликом, у храму могли да цјеливају дјелић моштију Светог Теодора Стратилата.

Прослављена годишњица освећења подгоричког Саборног храма Христовог Васкрсења

У литургијској проповиједи након читања Светог Јеванђеља Владика Атанасије је рекао да је подгорички Саборни храм подигнут на темељима старих ранохришћанских храмова.

Прослављена годишњица освећења подгоричког Саборног храма Христовог Васкрсења

"Данас прослављамо обновљење, или поновљење храма, како кажу Срби “поновио се“ када човек обуче ново, до тада необлачено одело. Тако славимо годишњицу поновљења овога храма Васкрсења. Тиме показујемо да је и нас обновило то освећење, то поновљење, то обновљење Христа Васкрслога у нама, храма Његовога у нама“, рекао је Владика Атанасије.

Прослављена годишњица освећења подгоричког Саборног храма Христовог Васкрсења

У току Литургије са службеног пута из Москве је стигао Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије.

Прослављена годишњица освећења подгоричког Саборног храма Христовог Васкрсења

Након причешћа вјерних Митрополит Амфилохије и Епископи Јоаникије и Атанасије су предводили Литију која је опходила Саборни храм, а онда је благосиљан славски колач.

Прослављена годишњица освећења подгоричког Саборног храма Христовог Васкрсења

Кум славе био је Дејан Шушкавчевић, а од њега су кумство за следећу годину примили Зоран Вукчевић и Драги Вујачић.

Прослављена годишњица освећења подгоричког Саборног храма Христовог Васкрсења

Митрополит Амфилохије је на крају Светог богослужења рекао да је подгорички Саборни храм чувар квасца Христовог Васкрсења.

Прослављена годишњица освећења подгоричког Саборног храма Христовог Васкрсења

"Њиме васкрсавају све древне светиње које су биле посијане по овој земљи, од древне Диоклије па до данас. А она је овдје никла и саграђена да ми њоме узрастали у мјеру раста висине Христове“, рекао је Митрополит црногорско-приморски.

Прослављена годишњица освећења подгоричког Саборног храма Христовог Васкрсења

Он је рекао да је велики Божји дар да ће дан освећење овога храма бити убудуће дан прослављања његовог поновљења или обновљења.

Прослављена годишњица освећења подгоричког Саборног храма Христовог Васкрсења

"Долазим из Москве, па вам преносим и благослов светиња московских, нарочито преподобнога Сергија Радоњешкога, једнога од дивних свједока Христа Васкрслога, који је записао и посвједочио велику и свету истину, која је била спас бескрајне Русије, а у којој је и спас свеукупнога људскога рода“, казао је Митрополит Амфилохије и објаснио да је та истина свједочење јединства у љубави, у Оцу и Сину и Духу Светоме.

Прослављена годишњица освећења подгоричког Саборног храма Христовог Васкрсења

"То је смисао и овога храма“, поручио је Владика Амфилохије.
Секретар Саборног храма отац Мирчета Шљиванчанин је прочитао честитку предсједника Црне Горе Филипа Вујановића Митрополиту Амфилохију поводом годишњице освећења храма.

Прослављена годишњица освећења подгоричког Саборног храма Христовог Васкрсења

Потом је у ресторану "Ханови“ приређена богата славска трпеза хришћанске љубави.

Преузето са www.mitropolija.com