Освештани крстови за храм Светог архангела Гаврила у Црнионици

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије освештао је na празник Светог мученика Калистрата, у петак 10. октобра 2014, крсна знамења за храм Светог архангела Гаврила, који се гради у мјесту Црнионица код Бијелог Поља.

Освештани крстови за храм Светог архангела Гаврила у Црнионици

Саслуживало је свештенство архијерејског намјесништва бјелопољског и монаштво манастира Ђурђеви Ступови. Свечаности организованој поводом чина освештања крсног знамења, која су затим и подигнута на храм Светог архангела Гаврила, присуствовало је вјерни народ овог краја. Пригодном бесједом обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, захваљујући ктитору храма г.-дину Александру Крстеву, православном Бугарину, коме је Бог усадио у срце племениту жељу да на овом светом мјесту подигне цркву посвећену Божјем благовјеснику, Светом архангелу Гаврилу.

"Освештасмо данас овдје, на овој висини, драга браћо и сестре, крстове који ће се подићи на врхове овог светог храма, да крсно знамење осјени ово мјесто и сву околину, да сила Часног и Животворног Крста, својом благодаћу и милошћу, огради све оне који живе у овом крају, све градитеље и добротворе овог светог храма“.

Освештани крстови за храм Светог архангела Гаврила у Црнионици

"Веома смо захвални г.дину Александру Крстеву, који је рођен у другој земљи, припада великом бугарском народу, братском, али је православан и везан за ово мјесто преко пријатељства, а највише је везан љубављу и вјером, те је одлучио да овдје подигне овај храм Светог архангела Гаврила“.

"Градња иде лијепо, а, свакако, да се храм не може подизати тако брзо, као било која друга грађевина, већ се мора пазити на сваки детаљ и, ево, хвала Богу, стигли смо до завршетка грубе фазе грађевинских радова и подизања крстова. Данас је свечани дан, можемо га рачунати као мало освећење, јер, са освећењем крстова храм већ има силу светости, у њега долазимо као у светињу, која је под Божјом заштитом и под Божјом милошћу, те се и остале службе могу обављати чим се крстови подигну“.

Освештани крстови за храм Светог архангела Гаврила у Црнионици

"Хвала градитељима, добротворима, хвала мјештанима који дају подршку и свима вама, драга браћо и сестре. Нека Бог да снаге, мудрости и крепости нашем брату Александру, ктитору овог светог храма и његовој породици да истрају на овом светом Божјем дјелу, којег су се прихватили; да им Бог да снаге и издржљивости да ово дјело, које су лијепо започели, још љепше ускоро, ако Бог да, и заврше. Нека је срећно и благословено, на многаја љета“, казао је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Сабрање је поздравио и г.-дин Александар Крстев, ктитор храма, захваливши свима који помажу изградњу ове светиње. У свом кратком обраћању он је поручио да човјек ништа у свом животу не може да уради без Бога и вјере у свеколику Божју љубав.