Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је
са свештенством и свештеномонаштвом Епархије будимљанско-никшићке и
Митрополије црногорско-приморске, на празник Зачећа Светог Јована Крститеља,
у понедјељак 6.октобра 2014, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Јован до,
метоху манастира Острога.

Литургија у Јован долу

Молитвеном сабрању на данашњи празник, када манастир Јован до слави своју
храмовну славу, присуствовао је велики број вјерног народа, од којих је један број приступио Светој тајни причешћа.

Литургија у Јован долу

Њима се архипастирском бесједом, честитајући празник, а свечарима крсно име,
обратио Преосвећени Епископ Јоаникије.

Литургија у Јован долу

"Нека је срећан данашњи празник, мала слава овог светог храма. Црква је посвећена Рођењу Светог Јована Крститеља, али, свакако, да овдје треба прослављати и Зачеће јер је Свети Јован Крститељ један од оних рођених од жене у овом свијету кога је сам Господ похвалио као највећег рођеног од жене“.

Литургија у Јован долу

"Сав његов живот од зачећа до рођења, његовог подвига у пустињи, његове проповједи, до крштавања народа и припремања пута Господњег, а нарочито до оног славног и великог спасоносног догађаја када је срео Господа Христа на ријеци Јордану и крстио Га, и све остало што се са њим догодило, а посебно његова мученичка смрт, све се то претворило у благовјест и у пјесму Господу Богу Спаситељу свијета, у славу Христа Господа. Његово зачеће и његово рођење били су преднајава Христовог зачећа и Христовог рођења, његова проповјед је била почетак јеванђељске проповједи. Он је, заправо, проповједао име Божје, почевши са покајањем: „Покајте се јер се приближи Царство Божје“.

Литургија у Јован долу

"И Господ Исус Христос је са истим тим ријечима почео своју проповјед и то је, заправо, једна те иста проповјед. Живот Светог Јована Крститеља ушао је у Христову земаљску биографију, јер је сав његов живот био у знаку крста, у знаку имена Божјег, у знаку славе Божје. Проповједао је Господа Оваплоћеног Спаситеља нашег Исуса Христа и говорио: „Нијесам ја достојан одријешити свеза на обући Његовој“. То је говорио у моменту када је осјетио да је народ прихватио његову проповјед до те мјере да су многи почели сумњати, с обзиром на то каква је његова ријеч, каква је његова проповјед и његова дјела, да је он онај обећани Месија који ће доћи“, рекао је Владика будимљанско-никшићки.

Литургија у Јован долу

Вјера Светог Јована Крститеља и духовно савршенство које је имао, било је спојено са смирењем у највећој мјери. Зато га је Господ, додао је Епископ Јоаникије, узвисио па се име Светог Јована Крститеља увијек помиње уз име Христово и Пресвете Богородице.

Литургија у Јован долу

"Проповјед Светог Јована Крститеља је јеванђељска, Христова проповјед у својој најдубљој основи и оно што она доноси јесте да нас све обнавља, обраћа нас, прије свега, Богу, а онда и једне другима, пријатеља пријатељу, кума куму, родитеље дјеци, дјецу родитељима, комшију комшији и тако даље и видимо да нам треба као насушни хљеб, треба нам братска љубав, братска слога. Често се жалимо и тугујемо што тога нема више, алито треба увијек да почне од нас самих који се жалимо. То нам увијек треба не само зато што је братска љубав непходна, него и зато што кроз њу дјелује Божја љубав, Божја милост.

Литургија у Јован долу

"Драга браћо и сестре, овај велики дан и дивни празник, дивни сабор и мала слава овог светог храма и слава цијелог племена Пјешиваца много нам значи. Сабрали смо се данас овдје, у овој новој светињи, да се и ми обновимо, да Божју милост, Божју љубав, Божју благодат призовемо, да нас огрије, оснажи, укријепи, да нас сједини у љубави. То је оно што молимо од Светог Јована Крститеља, молимо се за нас живе и за оне покојне који су отишли у наручје Божје, наше претке јер, такве су наше славе“.

Литургија у Јован долу

"Оне нас упућују на љубав према нашим ближњима и подјећају нас да не заборавимо наше претке, наше родитеље и прародитеље, кумове и све који су заједно са нама славили. За све њих се молимо увијек, а нарочито када је слава дома. Нека све Господ помилује. Послије ове свете службе и послије причешћа изаћи ћемо на гробље да поменемо и оца Лазара, ктитора овог светог храма, монахе који су сахрањени у овој светој обитељи и родитеље нашег оца Радомира, Радована и Стоју Никчевић и остале сроднике“, закључио је у бесједи Преосвећени Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Литургија у Јован долу

Освештан је и пререзан славски колач. У име свечара, махом Пјешивчана
и у име своје породице, обратио се протојереј-ставрофор Радомир Никчевић,
преносећи поздраве и благослов Његовог Високопреосвештенства Митрополита
црногорско-приморског Г. Амфилохија.

Литургија у Јован долу

"Ваше Преосвештенство, прије свега да Вам пренесем благодарност Митрополита Амфилохија, који је игуман ове свете обитељи, и братства ове свете обитељи, што сте поред својих обавеза, ми сви знамо да Ви имате у Вашој Епархији доста храмова посвећених Светом Јовану Крститељу, данас дошли овдје и донијели благослов и принијели молитву Светом Јовану Крститељу."

Литургија у Јован долу

"Благодарим, такође, у име свечара и у име Пјешиваца који данас славе, то је једна од највећих слава у Никшићу, и на крају у име своје породице, што сте данас овдје гдје су се рађали наши преци, принијели молитву за покој њихове душе. Захваљујем, такође, браћи свештеницима, пријатељима, кумовима, рођацима, комшијама и свима вама, што сте данас дошли да се данас ви овдје помолимо Светом Јовану Крститељу“, казао је протојереј-ставрофор Радомир Никчевић.

Литургија у Јован долу

По одлсуженој Литургији обављен је помен на манастирском гробљу.