Skip to main content

Обнова Цркве Светог Апостола Петра у Бијелом Пољу

Епархија будимљанско-никшићка
11.02.2011.
Вијести

Црква Светог Апостола Петра у Бијелом Пољу сматра се једним од најстаријих храмова на простору Црне Горе и шире. Обнова значајног духовног средишта српског народа биће завршена до 2016. године када је планирано прослављање значајног јубилеја - 820 година од изградње ове древне немањићке задужбине.

Обнова црквеног здања, које је у 12. вијеку подигао хумски кнез Мирослав, син Завидин и брат Стефана Немање, у коме је написано "Мирослављево јеванђеље", један од првих писаних споменика српске културе и гдје се налазило сједиште Хумске и Лимске Епископије, подразумијева обимне и комплексне радове. Пројекат обнове, према нацртима свог оца пок. проф. др Јована Нешковића, урадила је мр Марина Нешковић у сарадњи са арх. Божидаром Журићем, а сагласност за пројекат дао је Завод за заштиту споменика културе на Цетињу.

Обнова Цркве Светог Апостола Петра у Бијелом Пољу
Жиро рачун: 525-4251-95, Комерцијална банка ад Будва. Инфо: +382 69 029 687; +382 69 091 077

На Петровдан 2010.године Преосвећени Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије је, са свештенством и у присуству више хиљада вјерника, освештао камен обнове, који је постављен на остацима порушене јужне куле, чиме је званично почела обнова Цркве. До сада је озидано око осам метара овог звоника, а његова укупна висина биће 28 метара. У оквиру радова на обнови планирано је скраћивање сјеверне куле за око два и по до три метра, колико је кула надзидана приликом претварања цркве у џамију. Храм је, послије сеобе Срба у 17. вијеку, тешко оштећен – порушена је јужна кула звоника, сјеверни и јужни параклис, док је сјеверна кула надзидана. Као џамија црква Светог Петра је постојала до 1912. године када је Бијело Поље ослобођено од Турака.

Током ове године обавиће се замјена крова, постављање нових крстова и звона на Цркви, као и уређење околног простора, а наставиће се са истражним радовима на параклисима, који су, са јужне и сјеверне стране Цркве, дограђени у 14. вијеку, за вријеме столовања Епископа Данила Другог. Вријеме столовања Епископа Данила праћено је живим свештеничким, књижевним и политичким радом, па је овај Светитељ, којег Светосавска Црква слави 2. јануара, најзаслужнији што је тада осликана припрата и наос Цркве у Бијелом Пољу.

У наше вријеме храм Светог Петра, према ријечима надлежног пароха протојереја-ставрофора Дарка Пејића, постао је живо духовно средиште народа овог краја. Од 2007. године под окриљем Цркве дјелује црквени хор и школе вјеронауке за дјецу и остале заинтересоване.

На храмовну славу, празник Светог Апостола Петра, ове године Преосвећени Владика Јоаникије ће освештати и поставити камен-темељац за будући Духовни центар, који ће се градити у непосредној близини Цркве. Поменути радови на обнови храмовног здања и изградњи Духовног центра биће завршени, како је планирано, до 2016. године. На тај начин, ова древна немањићка светиња засијаће у пуном сјају, а црквени живот бјелопољске општине, сматра отац Дарко Пејић, доживјети своје испуњење. Епархија будимљанско-никшићка и Црквена општина Бијело Поље значајан јубилеј - 820 година од подизања Цркве Светог Апостола Петра, прославиће низом пригодних манифестација.