Епископ Методије освештао обновљени храм у селу Превиш код Шавника

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије обавио је, у Двадесет прву недељу по Духовима, 6. новембра 2022. године, обновљени храм Светог великомученика и побједоносца Георгија, у селу Превиш, код Шавника, а потом и одслужио Свету Архијерејску Литургију.

Епископ Методије освештао обновљени храм у селу Превиш код Шавника

Саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Епархије, уз молитвено учешће вјерног народа дробњачког краја.

Владика је током светог богослужења јереја Драженка Ристића, пароха шавничког је наградио чином протојереја за његово тринаестогодишње свештеничко служење и велики труд уложен у обнови светиња и душа повјерене му пастве на шавничкој парохији.
Сабранима се ријечју архипастирске бесјед обратио Владика Методије, благодарећи Богу на помоћи да се у Превишу обнови ова древна светиња, како би служила молитви и спасењу душе, обнови душа и духовног живота.

„Освештасмо светињу Светог мученика и побједоносца Георгија да бисмо се овдје окупљали, не само на дан њеног освећења, који је велики дан, него и да бисмо, гледајући ову светињу, опомињали душе своје и спасења, не само своје душе него да се бринемо и за спасење свих с којима се срећемо, за спасење цјелокупне творевине Божје. Чули смо у светом Јеванђељу причу, коју је Христос испричао онима који су се тискали око Њега у времену док је проповједао. Када је видио мноштво народа није им директно говорио да Га не би површно слиједили, него је почео да им говори у причама да би тиме они који дубље трагају за Њим, сазнали нешто више, да би открили и разумјели шта је хтио да каже“.

„У причи о сијачу, када каже: Изађе сијач да сије, то је Бог Који је изашао из превјечног обиталишта свог, дошао, и сишао у матицу овог живота људског, пролазног, оваплотивши се и поставши један од нас, узевши нашу људску природу на себе и поставши богочовјек, да би тиме нашу палу природу спасио. Сијач је, дакле, сијао сјеме, а сјеме је божанска ријеч, која се сије на земљи а то је срце људско. Од постања, од кад је Господ сијао ту своју божанску ријеч она је била једино намијењена за људско срце, увијек иста и непромјењљива, само су различита срца која прихватају и примају божанску ријеч“, поучавао је Епископ.

Господ каже, додао је Владика, да једно сјеме падне покрај пута, бива погажено, и не да никаквог рода и то је сјеме које падне у срца оних, који не маре за духовни живот и своје спасење.

„И каже: Дођу птице и позобаше га, а тумачећи својим ученицима Он каже: То дође ђаво, па понесе из срца тог човјека божанску ријеч. То су људи који ничим не теже за својим спасњем и спасењем своје душе“.

„Сјеме, каже на другом мјесту, које падне на каменито тло, гдје има мало земље, гдје је камен, бива прихваћено. То су срца људи али чим огрије сунце и буде суша оно, немајући довољно земље, не дадне свог плода, закржља и осуши се. Тумачи Он својим ученицима и каже: То су срца људи који најприје, с радошћу прихвате ријеч Божју, али чим дођу нека искушења они забораве, оставе то, малодушно напусте пут којим треба да сљедују и послушају ријеч Божју и она не дадне никаквог плода у животу њиховом. И на трећем мјесту каже: Сјеме падне на фину, добру земљу гдје би могло да успије, али прерасте трње преко њега, угуши га и оно не дадне плода, па тумачи својим ученицима и каже: То су разне бриге и сласти овог живота, које преплаве наше срце, па заборавимо на божанску ријеч, не побринемо се о њој и о свом срцу да га припремимо да се то сјеме прими и да дадне добра плода“.

„Каже на крају: Падне на добру земљу, а то су срца хришћана, људи који брину о свом срцу, обрађујући њиву своје душе и свог срца, бринући се о ријечима Господњим и трудећи се, знајући слабост и немоћ своју, али иштући помоћ од свемогућег Бога и онда то сјеме дадне стоструки плод“, казао је Епископ Методије.

Једно од тих видљивих плодова, који су се, по ријечима Владике, манифестовали у данашњем дану јесте обновљени храм. Он је, нагласио је Преосвећени Епископ, плод свих оних душа, који су се потрудили и допринјели да овај храм поново засија у својој љепоти и божанској слави.

„Хвала свима који су, заједно са својим дивним свештеником Драженком, кога смо данас унаприједили у протојерејски чин, који се, више од 12 година, труди на овом простору са свима вама да, спасавајући и обнављајући своје душе обновите и ове прелијепе светиње у овом прекрасном ,дурмиторском крају. Нека би дао Бог да се и убудуће трудите на путу свог спасења, обновљења светиња и душе цјелокупног нашег народа и да сви, ако Бог да, достигнемо у оно дивно мјесто, које нам је Христос обећао, да гледамо славу Његову са нашим прецима и свим људима божјим, који су се трудили на изградњи светиња овог краја, а којих има небројено и на спасењу својих душа“, поручио је Владика будимљанско-никшићки Методије.

Архијерејском граматом одликован је Црквени одбор села Превиш за показану љубав и доброчинство према својој светој Цркви, а нарочито приликом обнове храма Светог великомученика Георгија у овом шавничком селу.

Заједничарење је настављено уз трпезу братске љубави, а одржан је и пригодан културно-умјетнички програм.