Недјеља Православља у Никшићу

На Недјељу Православља, која се прославља у прву недјељу Часног поста, Света Литургија служена је у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Недјеља Православља у Никшићу

Литургију је служило свештенство и монаштво Епархије будимљанско-никшићке: протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, протосинђел Никифор Миловић, секретар Епархијског управног Епархије будимљанско-никшићке, протојереј Никола Тодоровић из парохије Портланд у Епархији западно-америчкој, јереји: Данило Зиројевић, Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, Миодраг Тодоровић, старјешина никшићке Саборне цркве, свештеник Остоја Кнежевић и ђакон др Никола Маројевић.

Недјеља Православља у Никшићу

Велики број вјерних, на овај свети празник побједе Православља над иконоборством, причестио се Светим тајнама Тијела и Крви Христове. Њима се пригодним словом обратио отац Миодраг Тодоровић, позивајући их да се молитвом, постом и покајањем припремају како би у што већој радости и свјетлости дочекали празник Васкрсења Христовог. Црквена општина Никшић, уз Велики и Часни пост, организује низ духовних разговора и предавања, па је јереј Тодоровић искористио прилику да најави предвиђене учеснике и сабрани народ позове на духовно укрепљење током Свете Четрдесетнице.

Недјеља Православља у Никшићу

У недјељу 31. марта, на тему “Исихастичко предање Цркве и Свети Григорије Палама“, говориће Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије. На радост вјерног народа излагања на сличне духовне теме имаће и надлежни Епископ Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије и протојереј-ставрофор Гојко Перовић, ректор Богословије Светог Петра Цетињског на Цетињу.

Послије одслужене Свете Литургије свечана литија свештенства и вјерног народа, међу којима је било много дјеце, носећи у рукама свете иконе, опходила је Саборни храм, симболизујући на тај начин торжествену побједу Православља. По повратку литије у храм прочитан је Синодик Православља.